МФ предлага промени в контрола на парите за проекти с "Печат за високи постижения"

МФ предлага промени в контрола на парите за проекти с Печат за високи постижения

МФ предлага промени в контрола на парите за проекти с "Печат за високи постижения"

Министерството на финансите (МФ) предлага на служебното правителство да промени три постановления за контрол на парите, харчени през Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ). 

Ведомството на Росица Велкова предлага да се въведе изключение от прилагане на правилата  по отношение на определен тип проекти, които са отличени с "Печат за високи постижения" от Европейския иновационен съвет (ЕИС) с промени в Постановление 80. Одобрените от ЕИС проекти са преминали двустепенна, включително техническа, оценка от страна на Европейската комисия и в някои случаи предвиденото изпълнение на дейност с конкретен изпълнител е било допълнителен аргумент за високата оценка и получаването на "Печат за високи постижения" на съответното проектно предложение, аргументират се от финансовото министерство.

Промените в Постановление114 пък се налагат заради с обезпечението на авансовите плащания, които се изплащат по договорите за финансиране и обоснованите изключения с цел да се гарантират средствата по МВУ, аргументират се от финансовото министерство.

От ведомството припомнят, че Печатът за високи постижения е инструмент на Европейската комисия и позволява държавите членки да финансират чрез различни публични източници проекти, притежаващи такъв печат при същите условия, при които проектът е кандидатствал и е оценен от службите на Европейската комисия. По същество Печатът за високи постижения представлява доказателство за качеството на дадено предложение и позволява да бъде алтернативно финансирано по друга програма, без необходимост от допълнителна оценка, посочват от Министерството на финансите. При залагането на ясни и точни минимални изисквания, на които да отговарят проектите и които да гарантират постигане на заложените крайни цели по мярката, подобен вид процедура би позволило много по-бързо да бъде организиран процесът по предоставяне на помощта, каквато е именно целта на НПВУ.

По някои от проектите компаниите, които са получили "Печат за високи постижения" са кандидатствали пред ЕИС с високоиновативни и рискови идеи по програмата, като е необходимо да докажат и non-bankability (неподходящи за банково финансиране) изискване, т.е. да декларират, че не могат да ползват банков или друг заемен инструмент, не могат със собствен ресурс да си финансират развитието на технологията и иновацията и не могат да акумулират частен капитал към момента на кандидатстване, допълват от Министерството на финансите.

С промените на Постановление 157/2022 г. пък се цели обезпечаване спазването на принципа на добро финансово управление по отношение и на националното публично съфинансиране, което се осигурява по инвестициите към средствата, предоставени от Европейския съюз на България по МВУ, посочват още от МФ. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ