МВФ: Очакваме Федералният резерв да бъде в състояние да намали лихвите по-късно тази година

МВФ: Очакваме Федералният резерв да бъде в състояние да намали лихвите по-късно тази година

Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че продължава да вярва, че Управлението за федерален резерв на САЩ (УФР) може да започне да намалява лихвените проценти по-късно през годината, предаде Ройтерс. МВФ почерта, че трябва да се внимава, дори когато спадът на потребителските цени в САЩ през юни повишава очакванията за по-ранно намаляване на лихвените проценти.

Директорът по комуникациите на МВФ Джули Козак каза пред репортери на редовен брифинг, че процесът на дезинфлация в САЩ е в ход. Тя говори след публикуването на доклад, показващ, че индексът на потребителските цени в САЩ е спаднал с 0,1 на сто през юни, отбелязвайки първия му месечен спад от четири години, информира БТА.

"Ние подкрепяме предпазливия подход към паричната политика и очакваме, че Управлението за федерален резерв ще бъде в състояние да намали лихвите по-късно тази година и тази оценка продължава да се поддържа", каза още Козак.

Тя също така отбеляза, че растежът на САЩ е "забележително силен" и че големите федерални разходи за облекчаване на последствията от КОВИД-19, инвестиции в инфраструктура, чиста енергия и полупроводници ще имат трайно положително въздействие върху икономиката на страната.

Козак повтори и дългогодишната препоръка на МВР към САЩ за овладяване на нарастващия дълг.

"Фискалният дефицит е твърде висок и сега е моментът, особено когато икономиката е силна, да се предприемат действия, за да се постави дългът към БВП по решителна низходяща пътека. А това ще изисква широк набор от фискални мерки", каза още тя.

МВФ изчислява, че нетните лихвени плащания на САЩ по федералния дълг се очаква да достигнат 3,2 на сто от БВП през фискалната 2024 година, която приключва на 30 септември спрямо 2,4 на сто през фискалната 2023 година, поради по-високите лихвени проценти. Това съотношение ще "остане повишено дори в средносрочен план" поради по-високите дефицити и нива на дълг, добави директорът по комуникациите на МВФ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ