МВФ: Стремителният ръст на заплатите рискува да подкопае конкурентното предимство на Източна Европа

МВФ: Стремителният ръст на заплатите рискува да подкопае конкурентното предимство на Източна Европа

МВФ: Стремителният ръст на заплатите рискува да подкопае конкурентното предимство на Източна Европа

МВФ предупреди, че бързото увеличение на заплатите в Централна и Източна Европа рискува да подкопае конкурентното предимство на региона, предаде в. „Файненшъл таймс“.

Доходите се повишиха на двуцифрени нива в много страни в региона през последните години, но според фонда производителността до голяма степен е в застой.

Алфред Камер, директор на европейския департамент на Международния валутен фонд, каза пред изданието, че тенденцията „може да създаде проблем с конкурентоспособността“ за регион, който се е облагодетелствал от преместването на производство от западноевропейски компании там.

Камер подчерта, че макар високите увеличения на заплатите отдавна да са нещо нормално в региона, растежът, наблюдаван през последните години, е „от различен калибър“.

„Нашето предупреждение е да не бъдете самодоволни и да мислите, че това се дължи на повишаване на производителността“, каза той преди публикуването на годишния доклад на МВФ за икономическите перспективи на Европа. „Няма такова нещо“, добави Камер.

Заплатите се повишиха с двуцифрени годишни темпове в голяма част от Централна и Източна Европа през второто тримесечие - от 16,9 на сто в Унгария до 9,9 на сто в Словакия, като регионът оглави статистиките на ЕС за повишения на заплатите и изпревари средният за блока ръст от 4,5%. Въпреки това инфлацията в голяма част от региона също далеч надхвърли средната за ЕС.

Очаква се докладът да постави фонда в сблъсък с източноевропейските правителства, които отдавна са набелязали по-високи заплати като едно от големите предимства на членството в ЕС.

Досега тези печалби за работниците в региона бяха съчетани с подобрения в производителността, като конкурентоспособността на работната сила в региона спомогна за привличането на огромни суми преки чуждестранни инвестиции, олицетворявани от западноевропейските производители на автомобили, отварящи нови фабрики там.

Но в някои страни, включително Румъния или Полша, милиони работници се стичат на запад, което води до стягане на пазара на труда и дава възможност на онези, които остават, да поискат огромно увеличение на заплатите.

МВФ смята, че правителствата в региона трябва да намалят бюджетните дефицити и да приложат мерки за увеличаване на участието на работната сила и повишаване на производителността.

Далеч от това да забави тенденцията, новото коалиционно правителство в Полша, оглавявано от Доналд Туск, се очаква да повиши допълнително заплатите в отговор на силния натиск от страна на синдикатите, които твърдят, че високата инфлация е засегнала тежко техните членове.

МВФ заяви, че се очаква „меко приземяване“ за по-голямата част от европейската икономика, като инфлацията спада стабилно и растежът ще направи умерено възстановяване от 1,3% тази година до 1,5% през следващата година.

Но Камер предупреди централните банки да не намаляват лихвените проценти твърде рано, което може да „възпламени“ инфлацията и да доведе до още по-болезнена поредица от повишения на лихвените проценти с цел нейното намаляване.

Миналия месец Европейската централна банка запази лихвените си проценти непроменени за първи път от 15 месеца, но някои централни банки в страни, които не са в еврозоната, наскоро започнаха да намаляват лихвите, включително тези в Полша и Унгария.

 „Процентите трябва да останат висок - близо до настоящите нива, за значително време за много от централните банки през 2024 г., за да могат те да постигнат своите инфлационни цели през 2025 г.“, коментира Камер.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ