На фокус следващата седмица: Колеблив септември

На фокус следващата седмица: Колеблив септември

Броят на работните места в САЩ ще доминира в дневния ред, докато пазарите се подготвят за бурен септември, като Франция търси начин да преодолее политическата си криза, Германия е готова за регионални избори, а африкански лидери се отправят към Пекин. Това са част от темите и събитията, към които ще насочат вниманието си инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Пазар на труда

Тъй като Федералният резерв е на прага на първо разхлабване на паричната политика от години, вниманието се насочва към данните за заетостта в САЩ от 6 септември за улики относно това колко агресивно може да действа Фед през следващите месеци.

Председателят на Фед Джеръм Пауъл вече каза, че е време да се даде начало на цикъла на намаление на лихвените проценти, като мнозина на пазарите очакват процесът да започне със съкращение от 25 базисни пункта на срещата на централната банка 17-18 септември.

Допълнителни признаци за слабост на пазара на труда, които помогнаха за разклащането на пазарите в края на юли и началото на август, може да съживят страховете от рецесия и да накарат инвеститорите да се разделят с по-рисковите активи.

Очакванията за по-сериозни намаления на лихвените проценти повлияха на долара, който се движи около едногодишно дъно, отчасти поради очакванията, че предстоящото облекчаване на паричната политика ще стесни предимството при доходността, което САЩ имат пред много развити икономики.

Волатилност

Глобалните акции се върнаха близо до рекордни върхове след разпродажбите в началото на август, предизвикани от повишаването на лихвения процент на Японската централна банка. Проблемите обаче може да не са свършили.

Анализаторите на Bank of America посочват, че волатилността на фондовия пазар има тенденция да нараства през септември и октомври. Стратезите на Citi смятат, че пазарните очаквания за бъдещи колебания на фондовия пазар (VIX) са твърде ниски.

Разпродажбите през август бяха възпламенени, тъй като кери сделките, които залагаха на това лихвените проценти в САЩ да останат много по-високи от тези в Япония, се сринаха. Неуспешни спекуланти продадоха други активи, за да покрият загубите, допринасяйки за изтриването на около 1 трлн. долара от технологичните акции на САЩ.

Оттогава пазарите се движат на база на виждането, че намаляването на лихвените проценти от Фед ще подкрепи акциите и облигациите. Изненади при икономическите данни обаче могат да нарушат стабилността и валутните пазари и потенциално да причинят допълнителни сътресения между активите.

Есенно захладняване

Лятото свърши внезапно във Франция. След успешното домакинство на Олимпиадата Франция сега се нуждае от правителство и фокусът се върна към политическата криза в страната.

Социалистите и Зелените казват, че няма да участват в по-нататъшни преговори с президента Еманюел Макрон, който затръшна вратата пред потенциално ляво правителство.

Инвеститорите, чакащи напредък в преговорите за кабинет, избягват френските акции. Индексът CAC остава с 5% под нивата, наблюдавани през юни преди Макрон да обяви предсрочни избори. Той почти не се е повишил тази година, докато германските акции са се напреднали с 12%.

В същото време Германия има свои собствени проблеми. Две източногермански провинции провеждат избори на 1 септември, които могат да разтърсят политическата сцена преди федералните избори през 2025 г. Популистките партии се очаква да се справят добре, докато икономиката е слаба, като последните данни показаха, че тя с е свила с 0,1% през второто тримесечие. Президентът на института Ifo заяви, че икономиката все повече изпада в криза.

Настоящият фокус на пазарите върху Франция може скоро да се измести към Германия.

Непоколебими ястреби

Представители на Японската централна банка не се отдръпнаха от по-нататъшни повишения на лихвените проценти въпреки пазарните сътресения през август, тъй като рязката промяна в ястребова посока от страна на шефа на ЯЦБ Казуо Уеда се сблъска с притесненията за рецесията в САЩ и агресивното отпускане на залозите срещу йената и разпродажбите на глобалните акции.

Заместник-управителят Риозо Химино повтори коментарите на началника си, като каза, че паричното затягане ще продължи, ако инфлацията се развива, както очаква ЯЦБ, а пазарите трябва да бъдат наблюдавани отблизо.

Курсът за потребителските цени обаче далеч не е ясен: индексът на потребителските цени в Токио – кои се счита за показателен за националната инфлация, се е повишил с 2,4% през август, което над целта на ЯЦБ от 2%. Внимателно наблюдаваната основна инфлация, изключваща цените на пресните храни и енергията, е достигнала само 1,3%.

Данните за продажбите на дребно, публикувани в края на август, не отговарят на прогнозите, докато разходите на домакинствата намаляват всеки месец от февруари миналата година насам. Актуализацията на тази поредица от данни се очаква на 6 септември.

Африкански лидери отиват в Китай

Представители на редица африкански правителства, включително президенти и министър-председатели от страни като Кения, Сенегал и Южна Африка, се отправят към Пекин за деветото издание на Форума за китайско-африканско сътрудничество.

Срещата, която се провежда веднъж на всеки три години, ще последва данни, които показват, че годишното китайско кредитиране за континента е нараснало до 4,6 млрд. долара миналата година - първото увеличение от 2016 г. насам.

Цифрата обаче е далеч от пиковите нива от 2012-2018 г. от над 10 млрд. долара в разгара на инициативата „Един пояс, един път“. Спадът е причинен от вътрешните икономически проблеми на Китай и проблемите с дълга на африканските икономики, като Етиопия, Кения и Замбия.

Африканските служители ще искат от Пекин да поеме ангажименти за увеличаване на финансирането и инвестициите, докато Етиопия, например, ще се съсредоточи върху разговорите за преструктуриране на дълга.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ