Новата икономика: Мрачните глобални перспективи и завоите в политиките на централните банки предвещават още сътресения

Новата икономика: Мрачните глобални перспективи и завоите в политиките на централните банки предвещават още сътресения

Нарастващите признаци на слаб растеж и рискове, появяващи се на пазара на труда, засенчиха годишната конференция на Федералния резерв на САЩ в Джаксън Хол, подчертавайки променящата се траектория на паричната политика, тъй като централните банки в Европа и САЩ се готвят за намаляване на лихвените проценти.

Дори когато фокусът на американските и европейски централни банкери се измества от високата инфлация към смекчаването на пазарите на труда, Японската централна банка потвърди решимостта си да откачи икономиката си от продължилата десетилетия парична подкрепа на фона на нарастващите признаци за устойчив растеж на цените.

Различията в посоката на политиката, съчетани с продължаващата слабост във втората по големина икономика в света - Китай, предвещават бурни времена за световната икономика и финансовите пазари, пише Ройтерс.

Експертите, които се срещнаха на годишния икономически симпозиум, вече получиха ясен пример за това какво може да се случи на фона на влошаващата се икономическа среда, когато слабите данни за работните места в САЩ по-рано този месец разпалиха страховете от рецесията и предизвикаха пазарен срив, влошен от изненадващото повишаване на лихвите на ЯЦБ през юли

Засега много анализатори са съгласни с прогнозата на Международния валутен фонд, че глобалната икономика ще постигне скромен растеж през следващите години, тъй като се очкава САЩ да постигнат меко приземяване, растежът на Европа се засили и Китай излезе от кризата.

Но подобни розови прогнози почиват на нестабилна основа, като се появяват съмнения относно перспективите за меко кацане на американската икономика, растежът в еврозоната не успява да се съживи, а Китай страда от бавно потребление.

Американските акции се повишиха в петък след коментарите на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, който посочи, че предстои намаляване на лихвените проценти.

Въпреки че големите централни банки се насочват към намаляване на лихвените проценти, все още е твърде рано да се каже дали ходовете могат да бъдат категоризирани като „нормализиране“ на рестриктивната политика или първи стъпки за предотвратяване на по-нататъшно забавяне на растежа.

Несигурността може да направи световните акции и валути податливи на колебания.

„Можем да видим други епизоди на пазарна нестабилност, защото пазарите са в известна степен в неизследвана територия“, тъй като големите централни банки навлизат в цикъл на парично разхлабване след затягане на политиката, каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас.

„Япония е в малко по-различен цикъл. Пазарите трябва да разберат какво означава всичко това, а те понякога реагират прекомерно. Така че ще имаме допълнителна волатилност“, добави той.

Рискове за растежа

В дългоочакваната си реч председателят на Фед Джеръм Пауъл в петък одобри предстоящо начало на намаляване на лихвените проценти, като обяви, че по-нататъшното охлаждане на пазара на труда би било нежелано.

Това беше значителна промяна спрямо по-ранните коментари на Пауъл, тъй като инфлацията се повиши през 2021 г. и 2022 г., и затвърди мнението, че Фед прави завой от политика, която тласна референтния лихвен процент на централната банка до най-високото му ниво от четвърт век и го задържа там повече от година.

Ново изследване, представено в Джаксън Хол, показа, че икономиката на САЩ може да е близо до повратна точка, при която продължаващият спад на свободните работни места ще доведе до по-бързо нарастване на безработицата.

Представителите на Европейската централна банка също се консолидират около понижение на лихвените проценти през септември, отчасти поради смекчаване на ценовия натиск, но и заради значително отслабване на перспективите за растеж.

Икономиката на еврозоната едва отбеляза ръст през последното тримесечие, тъй като Германия отчете свиване, производството остава в дълбока рецесия, а износът се забави - до голяма степен поради слабото търсене от Китай.

„Неотдавнашното увеличаване на рисковете за отрицателен растеж в еврозоната засили аргументите за намаляване на лихвените проценти на следващото заседание на ЕЦБ за паричната политика през септември“, каза членът на Управителния съвет Оли Рен.

Дори в Япония последните данни за инфлацията показаха забавяне на продиктувания от търсенето ръст на цените, което може да усложни решенията на ЯЦБ за нови повишения на лихвите.

Въпреки че потреблението се възстанови през второто тримесечие, има несигурност дали заплатите ще се повишат достатъчно, за да компенсират нарастващите разходи за живот на домакинствата, казват анализатори.

„Вътрешното търсене е много слабо“, коментира Саюри Шираи, бивш член на борда на ЯЦБ, който сега е академик в университета „Кейо“ в Токио. „От икономическа гледна точка няма голяма причина ЯЦБ да повишава лихвите.“

Китайски тревоги

Китай допринася за мрачните перспективи.

Втората най-голяма икономика в света е на прага на дефлация и е изправена пред продължителна имотна криза, нарастващ дълг и слаби потребителски и бизнес настроения.

По-слабият от очакваното растеж през второто тримесечие принуди централната банка на Китай да направи изненадващи намаления на лихвените проценти миналия месец и увеличава шанса за понижаване на прогнозите на МВФ за растежа на страната.

„Китай е голям играч в световната икономика. По-слабият растеж в Китай има последици към останалия свят“, каза Гуриншас от МВФ.

По-нататъшните признаци на забавяне на растежа в САЩ и Китай биха се отразили зле на производителите по целия свят, които вече изпитват напрежението от слабото търсене.

Частни проучвания показаха, че фабриките са изпитвали затруднения през юли в САЩ, Европа и Азия, което повишава риска от слабо глобално икономическо възстановяване.

За богатите на ресурси нововъзникващи икономики като Бразилия, забавянето на Китай може да засегне износа на метали и храни, но да помогне за облекчаване на инфлационния натиск чрез по-евтини вносни стоки.

Гуверньорът на бразилската централна банка Роберто Кампос Нето, говорейки на заключителната сесия на Джаксън Хол, каза: „Нетният ефект... зависи от това колко голямо е забавянето“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа
Сигнали за бомби в десетки училища в страната вдигнаха на крак полицията
Банки използват "командни зали" заради очакваното търговско напрежение при Тръмп