Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Първите икономичеси данни за годината задават тон
Първата пълна търговска седмица за 2025 г. носи ключови данни за работните места в САЩ, както и данни за инфлацията в Китай и еврозоната.
Те идват на фона на безпокойството относно перспективите за лихвените проценти в САЩ и потенциала за политически изненади при новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, като еврото и китайският юан вече започнаха новата година на слаба основа.
Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:
Приключена тема
Пазарите се примириха (до голяма степен) с идеята, че инфлацията ще се повиши при Тръмп, като се имат предвид обещанията му за мита, данъци и имиграция.
Търговците вече очакват едва две намаления на лихвените проценти от Федералния резерв през 2025 г., но все пак акциите са в подножието на рекордни върхове и изглежда, че тази година ще има още същото. Това, което може да им се стори по-трудно за възприемане, е доказателство, че растежът се забавя.
Докладът за новите работни места в САЩ извън селскостопанския сектор от 10 януари се очаква да покаже ръст от 150 000 в сравнение с 227 000 през ноември.
Увеличение от 150 000 ще доведе до общия брой създадени нови работни места през 2024 г. до 2,134 милиона. Това не е точно лош резултат, но е и най-ниският от 2019 г., ако изключим пандемичната 2020 г. И ако има нещо, от което пазарът се нуждае в момента, то е доказателство за устойчивостта на най-голямата икономика в света.
Негативизъм от Китай?
Китай е изправен пред несигурно начало на 2025 г., тъй като властите се стремят да противодействат на заплахите на Тръмп за мита над 60% върху вноса на китайски стоки. Фондовият пазар на страната току-що отбеляза най-слабия старт на нова година от 2016 г. насам.
По време на първото управление на Тръмп Пекин позволи валутата си да отслабне, за да направи износа по-евтин и да компенсира търговските шокове. Юанът отслабна с повече от 12% спрямо долара за малко повече от две години.
Икономистите очакват този път Тръмп да наложи мита от близо 40%, което потенциално може да намали растежа на Китай с до 1 процентен пункт.
Съобщава се, че Пекин обмисля насърчаването на по-слаб юан отново, въпреки че потенциалният размер на тарифите прави почти невъзможно прибягването до същата схема.
Като оставим настрана митата, следващата седмица Китай ще публикува данни за търговията и инфлацията за декември, които трябва да дадат представа за това как втората по големина икономика в света приключи 2024 г.
Тест за инфлацията
Инвеститорите, залагащи на разхлабване на паричната политика на Европейската централна банка със 100 базисни пункта на през първата половина на 2025 г., са изправени пред ранен тест под формата на предварителните данни за инфлацията в еврозоната във вторник през декември. Данните за инфлацията в Германия и Франция трябва да бъдат публикувани в понеделник.
Всички признаци, че инфлацията намалява още повече, биха дали възможност на ЕЦБ да разхлаби политиката и да подкрепи затруднената икономика. Но анализаторите предупреждават, че раните прогнози за цените на енергията в Испания може да се възпроизведат и другаде.
Енергията може да се окаже трън в очите на ЕЦБ, тъй като цените на природния газ са на най-високите си нива от 14 месеца. Няма да се повтори скокът от 2022 г., но цените изглежда ще останат високи с по-малко газ в хранилищата в сравнение с последните години, тъй като продължила десетилетия сделка с Русия за достави на газ за Европа през Украйна приключи.
Ново изоставане?
2024 г. подложи на изпитание европейските инвеститори в акции, отбелязвайки поредната година, в която те изостанаха от глобалните си аналози, но някои смятат, че облекчението може да е зад ъгъла.
Имаше някои ярки точки – банковите акции и тези на компаниите за авиационни и отбранителни технологии, които скочиха съответно с 26% и 33%. Тази година инвеститорите търсят разширяване на броя на печелившите акции.
Има обаче и рискове, като несигурността около митата на Тръмп е основният.
Но индексът STOXX 60 е евтин, търгувайки се с 41% отстъпка спрямо американския S&P 500. Британският FTSE 100 се търгува при още по-рязка отстъпка от 50% спрямо бенчмарка в САЩ.
Тъй като регионът става сравнително по-евтин, това създава възможности и някои инвеститори залагат, че 2025 г. може да бъде годината, в която европейските пазари на акции ще се подобрят силно, ако икономическите перспективи или геополитическият фон се подобрят.
Накъде?
S&P 500 може да се е повишил с над 20% през 2024 г. и да е отбелязал двугодишен скок от около 53% в най-силното си двугодишно представяне от 1998 г. насам, но предупредителните знаци започнаха да дават сигнали веднага с приключването на годината
Безпокойството, че Фед може да спре намаляването на лихвените проценти, ако инфлацията остане стабилна или бъде тласкана нагоре от митата на Тръмп, вреди на настроенията и инвеститорите ликвидираха глобалните фондове за акции с най-бързия темп от 15 години през седмицата до 18 декември, показват данните на LSEG Lipper.
Идните дни ще покажат дали декемврийските нагласи против риска са били мимолетни или началото на нещо по-дълбоко. Политическите сигнали на Тръмп и отговорът на неговите планове от търговските партньори ще бъдат ключови.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.