На фокус следващата седмица: Започват първите за годината срещи на централните банки

На фокус следващата седмица: Започват първите за годината срещи на централните банки

На фокус следващата седмица: Започват първите за годината срещи на централните банки

Големите централни банки започват първите си срещи за 2024 г., като старт ще дадат Японската централна банка и Европейската централна банка.

Очакват се още доклади от сезонът на корпоративните отчети и моментна снимка на това как се задържа бизнес активността през януари, докато вълненията в Червено море сеят хаос във веригите за доставки. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни, пише Ройтерс.

ЕЦБ срещу пазарите

Членовете на Европейската централна банка ще се съберат за среща в четвъртък и въпреки всички отпори срещу спекулациите за намаляване на лихвените проценти, търговците просто отложиха залозите са за първо понижение на лихвите само с един месец – от март на април. Пазарите все още очакват пет съкращения тази година.

Централните банкер не бързат да сигнализират за съкращения и дори някои членове на ЕЦБ казват, че е твърде рано да ги обсъждаме. Може да се очаква допълнителен отпор от председателя на ЕЦБ Кристин Лагард, която предупреди, че очакванията на търговците за твърде много съкращения на лихвите няма да помогнат на централната банка да се пребори с инфлацията.

Инфлацията в еврозоната се повиши през декември и растежът на заплатите все още е твърде висок в сравнение с желаното от ЕЦБ. Въпреки че е твърде рано за обратен завой, ЕЦБ спря повишаването на лихвените проценти и даде яснота за това как ще прекрати своята схема за изкупуване на облигации от ерата на пандемията.

ЯЦБ и йената

Степента, до която нетърпението за предстоящия край на стимулите на Японската централна банка бързо се превърна в разочарование, е видима на валутните пазари.

Йената се срина с цели 5,6% само този месец до над 148 йени за долар. Това движение се случи по-бързо от скока на йената през декември до петмесечни върхове близо до 140  йени за долар.

Новогодишното земетресение на западното крайбрежие на Япония ликвидира всички остатъчни залози за отказване от отрицателните лихви на двудневната среща на ЯЦБ, започваща в понеделник.

Тези залози вече бяха смекчени от мрачните коментари на централната банка, докато последните данни предполагат охлаждане на инфлацията без допълнителна помощ от нея.

Приближаването на курса на йената до 150 йени за долар може да предизвика известно раздразнение от Токио. Слабата йена не е популярна сред избирателите, които вече имат лошо мнение за администрацията на премиера Фумио Кишида.

Фед и корпоративните отчети

Докато някои политици от Федералния резерв отблъскват залозите на пазара за намаляване на лихвите, в четвъртък ключов измерител на инфлацията в САЩ трябва да хвърли малко светлина върху това кога точно може да се очаква подобен ход.

Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) в САЩ за декември идва, след като индексът на цените се увеличи с 2,6% през 12-те месеца до ноември, a на месечна база цените паднаха за първи път от повече от три и половина години.

Паричните пазари оценяват на 61% вероятността Фед да понижи лихвите с 25 базисни точки през март – спад в сравнение със 77-те процента  преди седмица.

По-високите от очакваните декември стойности на продажбите на дребно също породиха съмнения дали Фед ще успее да намали лихвите още през март, докато централната банка продължава да се бори с инфлацията.

Корпоративните отчети на САЩ също са в списъка за наблюдение на инвеститорите, като през седмицата се чакат докладите за финансовите резултати на Tesla, Netflix, 3M и Intel.

Един последен напън

Наблюдателите в Турция нетърпеливо чакат да разберат какъв ще бъдат размерът на увеличението на лихвения процент след срещата на централната банка на страната в четвъртък на фона на  по-голямо от очакваното увеличение на минималната работна заплата, предизборни разходи и обезценяващата се лира,

Като част от обратен завой на икономическата политика, централната банка на Турция повиши лихвите от 8,5% до 42,5% от юни миналата година насам, за да ограничи инфлацията. През декември централната банка заяви, че е готова да завърши цикъла на затягане възможно най-скоро, въпреки че управителят Хафизе Гайе Еркан обеща да поддържа строга политика толкова дълго, колкото е необходимо.

Политиците вече намалиха перспективите за затягане миналия месец, като казаха, че лихвените проценти са близо до ниво, което ще поддържа дезинфлацията по желания път. Икономистите очакват инфлацията да достигне над 70% до средата на годината и да спадне до около 40% до края на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ