Най-добрите паспорти за пътуване в света

Най-добрите паспорти за пътуване в света

За пета поредна година Япония оглави Henley Passport Index, който се базира на ексклузивни данни от Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) и класира всички 199 паспорта в света според броя на дестинациите, до които техните притежатели имат достъп без предварителна виза, съобщава PRNewswire. 

Японските граждани вече могат да посетят удивителните 193 дестинации от 227 безвизови дестинации, докато тези на Южна Корея и Сингапур, които са на 2-ро място, се радват на безвизов резултат/виза при пристигане от 192 дестинации. Германия и Испания са на 3-то място, с безвизов достъп до 190 дестинации по света. Обединеното кралство и САЩ остават на 6-то и 7-мо място с резултати съответно от 187 и 186 и изглежда все по-малко вероятно да си върнат първото място, което държаха заедно преди близо десетилетие.

Афганистан остава твърдо в дъното на Henley Passport Index, с резултат от само 27 дестинации, което е със 166 по-малко безвизови дестинации от Япония - най-голямата разлика в глобалната мобилност в 18-годишната история на индекса.

Председателят на Henley & Partners, д-р Кристиан Х. Каелин, казва, че най-новото изследване на фирмата за връзката между безвизовото пътуване и глобалния икономически достъп разкрива какво означава паспортната власт в конкретни финансови условия. "За гражданите на света по-добра мярка за икономическа мобилност и фискална възможност, предоставена от техните паспорти, е да разгледат процентния дял от глобалния БВП, достъпен за тях без визи. Последното ни изследване за това колко глобален икономически достъп осигурява всеки паспорт е полезен инструмент за инвеститорите и дава нов поглед върху непрекъснато разширяващото се неравенство и неравенство в богатството, които определят нашия свят", посочва Каелин. 

Пряката връзка между "паспортната сила" и икономическата мощ

На макро ниво новото проучване на Henley&Partners разкрива, че само 6% от паспортите по света дават на притежателите си безвизов достъп до повече от 70% от световната икономика. И само 17% от страните дават на притежателите на паспортите си безвизов достъп до повече от четири пети от 227-те дестинации в света.

Японският паспорт осигурява безвизов достъп до 85% от света и заедно тези страни представляват цели 98% от световната икономика (приносът на Япония в БВП е около 5%).

За разлика от това, нигерийският паспорт в долния край на индекса осигурява безвизов достъп до само 46 дестинации (20% от света), които представляват само 1,5% от световния БВП.

Най-ниско класираният паспорт на Афганистан осигурява безвизов достъп до само 12% от света и по-малко от 1% от световната икономическа продукция.

Д-р Ареф Сюлеман, директор по икономически изследвания и статистика в Института на Ислямската банка за развитие, казва, че безвизовият достъп между страните до по-стабилни икономики помага на инвеститорите да смекчат специфичните за страната или юрисдикцията рискове. "Като цяло по-големият достъп до световната икономическа продукция е изгоден, тъй като разширява кошницата от продукти, достъпни за всеки индивид. Въпреки че това е постижимо и чрез международна търговия, възможностите за физически достъп са много по-големи, като се простира до използването на услуги, които не подлежат на износ, като например по-качествено образование и здравеопазване", посочва Сюлеман. 

По отношение на процента от световния БВП, САЩ и Китай имат лъвския дял, съответно с 25% и 19%, но притежателите на американски паспорти могат да получат безвизов достъп до още 43% от световната икономическа продукция, с което общият им брой достига 68%, докато притежателите на китайски паспорти могат да получат достъп само до допълнителни 7% без визи, което ги прави общо едва 26% от световния БВП.

Разглеждайки друг набор от сравнения, Южна Корея и Русия имат сходен национален БВП от около 1,9% от глобалното икономическо производство. Въпреки това Южна Корея има безвизов резултат от 192 дестинации, което дава на притежателите на паспорти достъп до 81% от глобалния БВП, докато Русия има резултат от само 118 дестенации, осигурявайки на притежателите на паспорти достъп до само 19% от световната икономика.

Индия се справя още по-зле, въпреки че има петата по големина икономика в света: притежателите на нейните паспорти имат достъп до само 59 дестинации по света и само 6,8% от световния БВП, от който собственият БВП на страната представлява около половината.

"Изследването доказва причинно-следствената връзка между способността за пътуване, чуждестранните инвестиции в дадена страна, повишената търговия и икономическия растеж. Тези връзки са взаимно подсилващи се. Уменията и талантът отиват там, където има възможност за работа, инвестиране и пътуване, привличайки други, които желаят да направят същото и създавайки положителна верига", казва проф. Тревър Уилямс, бивш главен икономист в Lloyd's Bank Commercial Banking. 

Войната в Украйна: шоковите вълни продължават

Войната в Украйна тепърва ще има значително въздействие върху резултатите на Henley Passport Index на Русия и Украйна, като и двете страни запазват приблизително същата позиция "на хартия" след инвазията преди почти година. В момента Русия е класирана на 49-то място с резултат 118, докато Украйна се намира 13 места по-горе, класирайки се на 36-то място с резултат 144. Въпреки това, поради затваряне на въздушното пространство и санкции, на руските граждани на практика е забранено да пътуват в по-голямата част от развития свят, с подчертаните изключения на ОАЕ и Турция, които се превърнаха във фокусни точки.

Украинците, от друга страна, получиха правото да живеят и работят в ЕС до три години съгласно извънреден план в отговор на това, което се превърна в най-голямата бежанска криза в Европа този век. Украйна, която през последното деседителие се изкачи с 24 места в Henley Passport Index, вероятно ще пробие в Топ 10 на най-мощните паспорти в света, ако се присъедини към ЕС. Преговорите за членство трябва да започнат сериозно през следващите няколко месеца, след като ЕС одобри молбата на Украйна за статут на кандидатка за членство в ЕС за рекордно кратко време през миналия юни.

Водещият финансов журналист и автор Миша Глени казва, че е трудно да се прогнозира как продължаващият конфликт ще диктува глобалната политика и икономика през 2023 г. "Това е брутална сухопътна война, в която един воюващ участник притежава повече ядрени бойни глави, отколкото всяка друга страна на планетата. Руската и украинската икономика упражняват огромно влияние върху два жизненоважни сектора на глобалната икономика - енергетиката и селското стопанство. Това се отразява в рязко покачване на цените, превръщайки управляемата инфлационна борба в опасна", казва Глени. 

Докато азиатските страни все още доминират в самия връх на индекса, нарастващата паспортна сила на държавите от Персийския залив е идентифицирана като ключова тенденция през следващата година. ОАЕ са се изкачили с удивителните 49 места през последните 10 години. Класирайки се на 64-то място през 2013 г., с безвизов резултат от само 72 дестинации, ОАЕ сега се намират на 15-то място с резултат 178 и достъп до близо 70% от световния БВП. Анализаторите очакват, че Кувейт и Катар ще подпишат споразумение за безвизов режим с ЕС тази година - ход, който драстично ще подобри резултатите им в Henley Passport Index. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ