Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Някой греши: Мениджър на хедж фонд предупреждава за рисковете от рецесия в САЩ
Пазарите са объркани относно вероятността за рецесия в САЩ и „някой греши“ в прогнозите си. Това заяви пред Си Ен Би Си мениджъра на хедж фонд Дейвид Нойхаузър.
Основателят и главен инвестиционен директор на Livermore Partners каза пред медията, че много инвеститори се надяват на сценарий „Златокоска“, при който икономиката нито расте твърде бързо, нито се свива твърде много.
„Прогнозата беше, разбира се, че Фед ще се стреми да намали лихвите, защото виждат, че наближава меко приземяване (на икономиката). И на повърхността изглежда, че е така“, каза той.
Последните данни за заетостта и данните за инфлацията засилиха надеждите, че рецесията може да бъде избегната в САЩ. Броят на новите работни места в неселскостопанския сектор, добавени от американската икономика през ноември, надмина очакванията, а данните за инфлацията за октомври също надхвърлиха прогнозите, като индексът на потребителските цени остава непроменени спрямо предходния месец на ниво от 3,2% на годишна база.
„Но в същото време под повърхността виждате много пукнатини“, добави Нойхаузър.
Той идентифицира като такива слабостта на потребителя в САЩ и глобалната икономика - в частност Китай, както и във фактът, че инфлацията остава упорито висока в редица страни.
„Изглежда, че САЩ са най-доброто място, където да се намираш в момента. Мисля, че днес това е така. В същото време обаче мисля за пътя напред – ще видим ли нещата да започват да сгромолясват? Или ще се плъзнем постепенно надолу и корпоративните печалби ще бъдат защитени от бурята?“, коментира той.
„Това е проблемът. Мисля, че хората нямат наистина добро разбиране за днешния ден, но вярват, че това ще се случи – това е наративът“, добави Нойхаузър.
Според него пазарите на петрол и газ „разказват съвсем различна история“, когато става въпрос за икономическите перспективи.
„Когато погледнете петрола … и погледнете пазара на злато, това ви казва, че рецесията е пред нас. Но когато четете това, което казват анализаторите и икономистите, що се отнася до икономиката на САЩ – мекото приземяване наближава. Това всъщност ви казва и доходността по 10-годишните облигации“, каза той.
Фючърсите на суров петрол Брент с доставка апрез февруари се търгуваха около $75,67 за барел в началото на сесията понеделник, което е спад от над 20% от пика им от около $97 за барел през септември.
Спот цените на златото скочиха от най-ниските си нива от началото на октомври от около 1810 долара за унция. Златото се търгуваше около 1991 долара за унция в понеделник, под рекордно високо ниво над 2100 долара за унция, наблюдавано миналата седмица.
Както падащите цени на петрола, така и растящите цени на златото показват нарастващи страхове от рецесия. В същото време повишените очаквания за меко приземяване (след силните данни за работни места) доведе до скок на доходността по 10-годишните държавни облигации в петък.
„Някой греши тук, това се опитвам да ви кажа“, добави Нойхаузър. „Трудно е да се каже кой е сгрешил. Така че просто наистина изчакам и опитвам да дешифрирам кой е правилният път, който да поема.“
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.