Новата икономика: Обещанията на Китай за стимули носят надежда в сектора на имотите, но не и увереност

Новата икономика: Обещанията на Китай за стимули носят надежда в сектора на имотите, но не и увереност

Китайският професионалист в областта на финансите Джан Джинг е спечелил достатъчно пари от скорошно покачване на фондовия пазар, за да започне да си търси жилище за покупка, но иска да чуе повече от правителството, преди да направи покупка.

„Все още нямам достатъчно увереност“, заяви 28-годишният мъж, който вярва, че покупката на първи дом ще подобри шансовете му за намиране на брачен партньор.

„Трябва да видя как се развиват нещата. Надявам се правителството да може да въведе някои ефективни политики за стимулиране на икономиката“, каза той на голям панаир за имоти в южния технологичен център Шънджън, проведен през уикенда.

Купувачи на жилища, инвеститори и потребители „жужат“ в очакване на обещаните икономически стимули, но като цяло се колебаят да вземат решения за големи разходи, които колективно биха обърнали посоката на забавящата се икономика, пише Ройтерс.

В събота министърът на финансите Лан Фоан каза, че правителството планира „значително да увеличи“ дълга, за да съживи икономическата активност, въпреки че не даде подробности за размера или срока за въвеждане на тези мерки, разочаровайки мнозина, които чакаха с нетърпение неговия брифинг.

Подробности може да липсват по процедурни причини: Емитирането на допълнителен дълг трябва да бъде одобрено от парламента, който ще се срещне през следващите седмици. Постепенните и непълни съобщения обаче са в противоречие със спешността, която се изисква от икономика, изложена на риск да пропусне тазгодишната цел за растеж от около 5% и да бъде изправена пред остър дефлационен натиск, казват анализатори.

Икономистите смятат, че има нужда от 2 до 3 трилиона юана (283 милиарда до 424 милиарда долара) допълнителни фискални стимули. Някои инвеститори казват, че сумата трябва да бъде още по-висока, за да се поддържа ралито на пазара.

Забележките на Лан „не са моментът „каквото е необходимо“ за Китай, коменти старши икономистът за Азия на UBP Карлос Казанова.

Основно препятствие за втората по големина икономика в света е продължителният спад на пазара на имоти, който представляваше приблизително една четвърт от икономическата активност в своя пик през 2021 г.

Някои съобщения за политиката в края на септември разтърсиха недвижимите имоти, възобновявайки интереса главно от купувачи за първи път като Джан.

Централната банка намали лихвите и инжектира 1 трлн. юана в банковия сектор. Тогава големи градове като Шънджън, Гуанджоу и Шанхай се присъединиха към останалата част от страната в премахването на повечето ограничения за закупуване на жилища.

Тези мерки подкрепиха китайските акции (CSI300) до двегодишни върхове, преди те да се оттеглят поради несигурност относно липсата на подробности.

По време на националния празник 1-8 октомври продажбите по площ са скочили с 23% спрямо миналата година.

„Сега е моментът“

В Шънджън, където цените са с около 40% по-ниски от пика си, през периода са подписани около 1841 предварителни договора за продажба на нови жилища, което е с 664% повече от миналата година, съобщи жилищната администрация на града.

Но на панаира за имотите някои продавачи не бяха уверени, че подобрението в настроенията може да се задържи.

Чен Гентао, мениджър продажби на строителния предприемач Manjinghua, представя апартаменти в два различни проекта - един по-централен, който вижда „забележимо“ увеличение на интереса на купувачите, и един в покрайнините, при който не се наблюдава ръст.

Макар че последните политики са „благоприятни“, Чен не е сигурен, че най-лошото е отминало, особено в Шънджън, дом на много експортни индустрии във време на повишено търговско напрежение. Кандидатът за президент на САЩ Доналд Тръмп призова за 60% мита върху всички китайски стоки, ако спечели изборите следващия месец.

„Акциите, недвижимите имоти и търговията са много нестабилни“, каза Чен. „Много хора губят работата си, младите мъже не могат да намерят възможности за работа и няма място за увеличение на заплатите. Как могат да си купят къщи?“

При ръст от 5% Китай все още расте по-бързо от по-голямата част от света, но за милиони потребители, навършили зряла възраст, когато растежът е бил средно 9%, това се чувства като рецесия.

Почти всеки пети човек на възраст от 16 до 24 години е безработен. Частен доклад на платформата за набиране на персонал Zhaopin показа, че средното заплащане, предлагано в 38 големи града, е спаднало с 2,5% през третото тримесечие спрямо второто.

Уанг Жию, заместник генерален мениджър на отдела за недвижими имоти на Shenzhen Metro, е на мнение, че „най-трудните времена все още не са отминали“. Според него е ясно, че правителствената политика към сектора „се е променила“, но „покупателната способност на хората също трябва да бъде подкрепена“.

Един посетител на панаира изрази повече увереност. 54-годишният финансов консултант Уанг Яли  иска да се премести в по-добър район на Шънджън, преди да се пенсионира.

„Последните политики са добри“, каза тя, но допълни, че ще се пазари за по-добри цени. „Реалността сега е, че разработчиците не трябва да се лутат твърде много.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ