Новата икономика: Страната на скотовъдците започна своята трансформация

Новата икономика: Страната на скотовъдците започна своята трансформация

Новата икономика: Страната на скотовъдците започна своята трансформация

В Азия през последните години, когато говорим за икономика, станаха ясни две неща: едното е, че Китай е най-голямата икономика на континента. Другото е, че Индия винаги е сред най-бързо развиващите се страни (с изключение на Виетнам, Филипините и Бангладеш). Въпреки че има всички индикации, че това ще продължи да бъде така още известно време, Индия има неочакван конкурент. Страна на пастирите, която благодарение на бума на някои суровини започна да расте със забележителен интензитет. Чингис хан, монголският воин и завоевател, сякаш се е върнал от отвъдното, за да вземе монголската икономика, да я качи на коня си и да я избута силно напред, за да се противопостави на Индия по отношение на икономическия растеж, тъй като по отношение на съвкупния БВП Индия все още е много по-голяма икономика.

Монголия е селска икономика (с население от едва 3,4 милиона души), в която скотовъдството и животновъдството представляват много голям дял от производствената система. Първичният сектор съставлява около 20% от БВП на страната, а от този първичен сектор животновъдството представлява около 90%. По данни на Международния валутен фонд всеки четвърти монголец се занимава с животновъдство. ФАО обяснява, че Монголия е една от малкото страни, които наистина са скотовъдни и икономиката й зависи до голяма степен от добитъка, с относително малко земеделска или горска продукция, предава elEconomista.es

Студеният, сух климат е подходящ само за екстензивна паша с издръжливи местни породи, които изискват малко вложения освен упоритата работа и уменията на монголските пастири. Тази древна пастирска система се оказа продуктивна и устойчива чрез политическите промени от миналия век. Пасищата са в добро състояние и местните породи процъфтяват. Това контрастира със ситуацията в някои съседни страни, които сега са изправени пред последствията от прекомерната употреба на екзотични породи и зависимостта от зимни фуражи, закупени и внесени от други страни. Въпреки че Монголия е страна на скотовъдци, тя също има не толкова „красива“ и много по-замърсяваща дейност, която отчита нарастващи ползи, особено сега, когато цените на суровините се покачват рязко: минното дело.

Наскоро Международният валутен фонд публикува своите икономически прогнози за Азия. Сред обичайните ревизии на БВП нагоре и надолу, една се открои с високия си размер: МВФ повиши очаквания растеж на Монголия за тази година с два процентни пункта, за да достигне 6,5%, много близо до нивата, които представя Индия - големият икономически шампион растеж в региона. „В Монголия растежът за 2024 г. е ревизиран нагоре до 6,5% (от прогнозирани 4,5% през октомври), отразявайки силния износ на въглища и фискалните стимули“, се посочва в документа. Това е най-голямата възходяща ревизия по какъвто и да е начин в цяла Азия.

Каква е причината за бума на Монголия? На практика цялата тази експанзия се дължи на добрите времена на медта и въглищата. „Икономиката на Монголия се възстановява благодарение на започналото подземно производство в медната мина Oyu Tolgoi. Това, съчетано с износа на въглища, доведе до рязък растеж на БВП. В същото време политически трансформации като разширяването на парламента и приемането на мерки за борба с корупцията, оформят както вътрешната политика, така и международното сътрудничество, което показва по-широка трансформация при президента Ухнаа Хурелсух“, казв в статия Джулиан Диркес, доцент в Училището по обществена политика и глобални въпроси към Университета на Британска Колумбия.

Монголският бум

Икономиката на Монголия вече изненада през 2023 г. с ръст от 7%. Сега икономиката ще продължи да расте с много висок темп през тази година и поне през 2025 г. Всичко предполага, че възходящият цикъл на медта има да извърви дълъг път, който ще даде крила на икономиката на тази страна.

Повече от 15 години монголското правителство залага на богатствата, съдържащи се в земите му. Но едва сега са започнали да се извличат забележими ползи благодарение на операцията Oyu Tolgoi, където правителството има 34% акционерно участие, но получава и данъчни плащания. С началото на подземното производство през март 2023 г. потоците от приходи, генерирани от тази операция, могат да станат устойчиви и дългосрочни потоци. Оперативни и технически проблеми забавиха подземното производство, но най-накрая изглежда, че голяма част от проблемите са решени и сега е време да се „жънат“ ползите.

Колебанията в световните цени на медта ще се отразят на приходите, генерирани от мините, особено предвид силната зависимост от държавния бюджет. „Надяваме се, че правителството ще приложи уроците, научени през последните 15 години, за да преодолее подобни колебания, особено след като те донякъде се компенсират от данъчните приходи. Износът на въглища е много силен, осигурявайки незабавен тласък на растежа“, коментира професор Диркес.

Взрив в мините

От рейтинговата агенция Fitch обясниха в бележка, публикувана в края на април, че „Монголия преминава през минен бум, който увеличи държавните приходи и валутните резерви, което позволи силно намаляване на дълга ѝ. Ако се поддържа и управлява разумно, извънредният приход от суровини може да доведе до подобрения в нейния рейтинг „B“, казват от агенцията.

Въпреки че това правителство изглежда решено да действа в дългосрочен план, Монголия в миналото е преживявала подчертани цикли на бум и спад, изострени от процикличното икономическо управление и промените в политиките за експлоатация на нейните природни ресурси. Тя е една от суверенните държави, която е най-зависима от суровините, а минният сектор, главно въглища и мед, ще представлява почти целия износ и повече от една трета от държавните приходи.

Приходите от износ на суровини в щатски долари през 2023 г. са били почти 50 пъти по-големи, отколкото през 2003 г., нараствайки от 5% от БВП до 70%, водени от нарастващите обеми на износа и нарастващите цени, според данните, управлявани от Fitch.

От друга страна, експертите на рейтинговата агенция подчертават изключителната „зависимост от Китай за почти целия износ, която също е допринесла за икономическата нестабилност, особено по време на периода на гранични ограничения, свързани с пандемията през 2021-2023 г. и, в по-малка степен, след посещението на Далай Лама в Монголия през 2016 г."

Докато добивът на мед и въглища процъфтява, първичният сектор страда, както обясняват икономистите от Азиатската банка за развитие (ADB). „Тазгодишният растеж ще бъде повлиян от бедствието dzud (безпрецедентна криза поради студената вълна, известна като Dzud, бел. авт.), което е унищожило цели стада добитък и има значително въздействие върху селскостопанския сектор, тъй като повече от 6 милиона глави добитък вече са умрели до началото на април и се очаква броят им да нараства. Това подчертава значението на стимулирането на инвестициите в климата за изпълнение на ангажиментите на страната по отношение на климата и засилване на устойчивостта. За да се привлекат тези инвестиции, ще е необходимо да се подобрят както институционалният капацитет, така и инвестиционният климат“, добавят от Азиатската банка за развитие. 

„Икономиката на Монголия обаче се представи много силно през 2023 г. и виждаме, че тази тенденция продължава“, казва националният директор на ADB за Монголия Шанън Коулин. Обещанието за този минен проект отдавна подхранва очакванията на гласоподавателите, очаквания, които донякъде останаха неизпълнени, въпреки че БВП нараства. Разочарованието често се превръща в политическо недоволство и политиците отговарят с по-популистки обещания. Този път обаче може да е различно.

„През лятото на 2023 г. монголското правителство получи прие голям поток от международни посетители, а монголски официални лица направиха многократни посещения в чужбина, засилвайки усещането за ангажираността на тази страна към света при управлението на монголския президент Ухнаа Хурелсух. Тази промяна се дължи не само на инициативата на президента, но и на силния интерес на развитите страни, признавайки геополитическите предизвикателства, поставени пред Монголия от руската агресия и конфронтациите между Съединените щати и Китай и ЕС-Китай“, обяснява Диркес.

Монголия се доближава до Запада и това може да се окаже ключово за нейната икономика, за да запази стабилния темп на растеж, който показа през последните години. Страната на скотовъдците започна своята трансформация. 

Превод и редакция: Нели Тодорова                                                         

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ