ООН: Светът е на ръба на рецесия, развиващите се страни ще понесат най-много щети

ООН: Светът е на ръба на рецесия, развиващите се страни ще понесат най-много щети

ООН: Светът е на ръба на рецесия, развиващите се страни ще понесат най-много щети

Организацията на обединените нации отправи предупреждение, че светът е „на ръба на рецесията“ и развиващите се нации може да понесат основната тежест от нея, предаде Си Ен Би Си.

Паричните и фискалните политики в напредналите икономики, включително продължаващите повишения на лихвените проценти, могат да тласнат света към глобална рецесия и стагнация, заяви Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD).

Глобалното забавяне може потенциално да нанесе по-големи щети от финансовата криза през 2008 г. и шока от COVID-19 през 2020 г., предупреди UNCTAD в своя Доклад за търговията и развитието за 2022 г.

„Всички региони ще бъдат засегнати, но тревожните звънци бият най-вече за развиващите се страни, много от които са по-близо до дефолт по дълга“ се казва в доклада.

Азиатските и глобалните икономики вървят към рецесия, ако централните банки продължат да повишават лихвените проценти, без да използват други инструменти, каза UNCTAD, като, че желаното „меко приземяване“ за икономиката би било малко вероятно.

„Днес трябва да предупредим, че може да сме на ръба на предизвикана от паричната политика глобална рецесия“, каза генералният секретар на UNCTAD Ребека Гринспан в изявление.

„Все още имаме време да се отдръпнем от ръба на рецесията. Нищо не е неизбежно. Трябва да променим курса“, добави тя.

„След това призоваваме за по-прагматична комбинация от политики, която прилага стратегически контрол върху цените, антитръстови мерки и по-строги регулации върху спекулациите със стоки. Повтарям, по-прагматичен микс от политики... ние също трябва да положим повече усилия, за да сложим край на спекулациите с цените на суровините“, каза още Гринспан.

Въздействие върху Азия

Прогнозата е мрачна в целия азиатски регион, става ясно от доклада на UNCTAD.

Тазгодишните повишения на лихвените проценти в САЩ ще доведат до загуба на приблизително 360 милиарда долара бъдещи приходи за развиващите се нации, с изключение на Китай, докато нетните капиталови потоци към развиващите вече се страни станаха отрицателни.

„Повишаването на лихвените проценти от развитите икономики удря най-силно най-уязвимите. Около 90 развиващи се страни отбелязаха отслабване на валутите спрямо долара тази година“, се казва в доклада.

Източна и Югоизточна Азия се очаква да отбележат темпове на растеж под тези през петте години преди пандемията. UNCTAD очаква икономиката на Източна Азия да нарасне с 3,3% тази година, в сравнение с 6,5% миналата година.

Скъпите вносни стоки и смекчаването на глобалното търсене на износни продукти, както и забавянето на икономиката на Китай също ще добавят допълнителен натиск върху тази част от региона, се казва в доклада.

Проблемът с дълга нараства в Южна Азия и Западна Азия. Шри Ланка обяви фалит по-рано тази година, Афганистан остава затрупан в дългове, а Турция и Пакистан са изправени пред нарастваща доходност на облигациите. Пакистан се тресе от наводненията и вече страда от растящ дълг и намаляващи валутни резерви.

Нова бележка от Capital Economics във вторник повтаря констатациите на UNCTAD.

В бея се казва, че последният глобален производствен индекс на мениджърите по поръчките, който измерва индустриалната активност, показва, че глобалните индустрии „са отслабнали значително и се очаква да се представят по-зле през следващите месеци, тъй като високата инфлация и нарастващите лихвени проценти оказват влияние“.

Тази ситуация е резултат от бързането за коригиране на лихвените проценти след години на изключително ниски лихвени проценти

„Фокусирането единствено върху подхода на паричната политика, без да се обръща внимание на проблемите, свързани с предлагането на търговските, енергийните и хранителните пазари, когато става въпрос за кризата с разходите за живот, може наистина да я изостри“, коментират от UNCTAD.

„При настоящите предизвикателства при веригата на доставки и нарастващата несигурност, където паричната политика сама по себе си не може безопасно да намали инфлацията, прагматизмът ще трябва да замени идеологическия конформизъм при насочването на следващите политически ходове“, посочват от организацията.

UNCTAD предложи на страните да работят по увеличение на заплатите и да продължат да създават работни места.

Трябва също така да има повече публични инвестиции в икономическата и социалната инфраструктура за насърчаване на заетостта, повишаване на производителността, подобряване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите на парникови газове.

Правителствата трябва да обмислят данъчни реформи, включително повече данъци върху богатството и неочаквани печалби, намаляване на регресивните данъчни облекчения и предприемане на мерки срещу данъчните, се казва в доклада.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ