Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Шефът на ОПЕК: Петролът е дар от Бога и използването не бива да се ограничава
Генералният секретар на ОПЕК Хайтам Ал Гаис заяви на срещата на върха за климата COP29 в Баку, че суровият петрол и природният газ са дар от Бога и че преговорите за глобалното затопляне трябва да се съсредоточат върху намаляването на емисиите, а не върху избора на енергийни източници, предаде Ройтерс.
Коментарите бяха направени в момент, когато световните правителства, стремящи се да ограничат щетите от глобалното затопляне, се събраха в Азербайджан, на Каспийско море, за да изработят широкообхватно финансово споразумение, което да помогне на страните да намалят емисиите и да се адаптират към променящия се климат.
„Те наистина са дар от Бога“, каза Ал Гаис, за петрола и газа в речта си на конференцията.
„Те оказват влияние върху начина, по който произвеждаме, опаковаме и транспортираме храни, и върху начина, по който провеждаме медицински изследвания, произвеждаме и разпространяваме медицински консумативи. Мога да продължа до безкрай.“
Думите му повтарят тези на президента на Азербайджан Илхам Алиев, който използва встъпителната си реч на срещата на върха миналата седмица, за да отвърне на западните критици на петролната и газовата индустрия на страната му и който също така определи тези ресурси като дар от Бога.
Ал Гаис заяви, че световните правителства, които се споразумяха да ограничат затоплянето на планетата до 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива на срещата на върха в Париж през 2015 г., могат да преследват целите си в областта на климата, без да се отказват от петрола.
„Фокусът на Парижкото споразумение е намаляването на емисиите, а не изборът на енергийни източници“, каза той. Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) заяви, че технологии като улавянето на въглерод могат да се справят с въздействието на изгарянето на изкопаеми горива върху климата.
Мохамед Хамел, генерален секретар на Форума на страните износителки на газ, обединяващ страните износителки на газ, също говори на конференцията в сряда в подкрепа на изкопаемите горива.
„С нарастването на населението, разширяването на икономиката и подобряването на условията на живот на хората светът ще се нуждае от повече природен газ, а не от по-малко“, каза той. Той допълни, че се надява, че споразумението от COP29 за международното финансиране на борбата с изменението на климата ще позволи да се подкрепят проекти за природен газ, за да се помогне на държавите да се откажат от по-мръсните горива като въглищата.
Резултатите от COP 29 трябва да улеснят финансирането на проекти за природен газ и разширяването на по-чистите технологии, като например улавянето, оползотворяването и съхранението на въглероден диоксид“, каза той. „Това е от решаващо значение за осигуряването на справедлив, приобщаващ и организиран енергиен преход, който не оставя никого настрана.“
Според учените, занимаващи се с въпросите на климата, сега е вероятно светът да премине прага от 1,5 градуса по Целзий - отвъд който могат да настъпят катастрофални последици за климата - в началото на 2030 г., ако не и преди това. Понастоящем светът е на път да се затопли с цели 3,1 градуса по Целзий до края на този век, според доклада на ООН за 2024 г. за разликата в емисиите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.