САЩ и Китай се ангажират с разговори за „балансиран растеж“ на световната икономика

САЩ и Китай се ангажират с разговори за „балансиран растеж“ на световната икономика

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън и китайският вицепремиер Хъ Лифън се съгласиха да започнат официален набор от разговори, имащи за цел да се справят с това, което САЩ и други страни считат за нарастващия индустриален свръхкапацитет на Китай, пише Блумбърг.

След двудневни разговори в южния китайски град Гуанджоу, двете страни представят инициативата като начин за провеждане на „интензивен обмен на балансиран растеж на вътрешната и световната икономика“.

„Възнамерявам да използвам тази възможност, за да се застъпя за равни условия за американските работници и фирми“, каза Йелън в изявление, публикувано от Министерството на финансите. „Твърдо вярвам, че отмяната на политиките, които водят до свръхкапацитет, би била от полза за американската, китайската и световната икономика“, добави тя.

От пристигането си в Гуанджоу в четвъртък вечерта насам Йелън отправи предимно критики към начина, по който китайските лидери управляват икономиката си. Тя многократно разкритикува Пекин за лошо отношение към американски и други чуждестранни компании, работещи в Китай, и за изкривяване на световните пазари чрез субсидиране на свръхпроизводство в определени сектори.

Двете страни също се споразумяха за стартиране на съвместни усилия между Министерството на финансите и Народната банка на Китай, насочени към борбата с прането на пари и незаконното финансиране.

„Това ново усилие ще даде възможност на САЩ и Китай да споделят най-добри практики и да предоставят актуализации за действията, които всеки от нас предприема, за да затвори вратички в нашите съответни финансови системи“, каза Йелън в изявлението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ