Служебният кабинет ще изготви компенсаторна схема за бизнеса заради скъпия газ

Служебният кабинет ще изготви компенсаторна схема за бизнеса заради скъпия газ

Правителството категорично подкрепя необходимостта от компенсации за бизнеса заради високите цени на природния газ. Кабинетът ще изготви компенсаторна схема, която ще предложи на следващия парламент. Това заяви служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов при откриването на специализирано изложение за индустриални машини и технологии "MachTech & InnoTech Expo 2022". 

"Не може да има компенсации за електроенергия, а да няма за газ и да поставяме едни фирми в неконкурентна ситуация спрямо други. Твърдо ще има и ние ще подготвим схема, която ще предложим на следващия парламент", категоричен е икономическият министър Никола Стоянов. 

По думите му, служебният кабинет прави всичко възможно, за да осигури бизнеса с природен газ, включително допълнителни количества още през тази зима. 

По повод възможността за бартер на газ от Азербайджан срещу български ток министърът напомни, че по време на визитата му в тази страна подобни разговори са стартирали, като допълни, че целта е била да се намерят допълнителни количества още за тази зима на добра за потребителите цена. По думите му, такава схема е възможна и сега тя се обсъжда в детайли на експертно равнище. Министърът изтъкна, че допълнителни количества за тази зима се търсят и от други държави, които са производители на газ.

"Нашата цел е поне на 150% да обезпечим нуждите ни, защото всичко е преговори, не се знае с "Газпром" ще стане ли нещо или не. Ние трябва да сме готови на всеки вариант", допълни министърът на икономиката и индустрията. 

Министър Стоянов цитира данни от анкета с българските предприятия, проведена от министерството през август, според която 74% от компаниите у нас използват природен газ, а само 37% могат да го заменят с алтернативно гориво. От допитването става ясно още, че 60% от фирмите не могат да намалят обемите на консумация на природния газ. "Тези данни още веднъж показват колко е важна диверсификацията и осигуряването на най-добри цени на енергийните източници преди зимния сезон", каза той.

"Тъмните облаци са за световната икономика, рецесията е на 6 месеца и вече се усеща. Ние имаме сравнителни предимства да минем по-леко през този период, като конкурентните цени на енергоресурсите са от решаващо значение за това", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

Другият важен фактор за това е подкрепата за инвестициите, за което бизнесът настояваше при изработването на Плана за възстановяване и устойчивост, но предложенията не бяха приети в пълен обхват, добави той. Според него, сега идва времето за инвестиции, след като през последните две години те упорито вървят надолу. "Сега е моментът България да заеме полагащото й се място при преразпределението и скъсяването на веригите на доставки. Страната ни има конкурентните предимства за това, а сега подходящият момент и в контекста на старта на Плана за възстановяване и устойчивост и на новите оперативни програми за пряка финансова подкрепа за тези инвестиции", допълни той.

Председателят на Българската браншова камара "Машиностроене" Илия Келешев посочи, че сегашният период е важен за икономиката на страната и за фирмите от сектора. За да оцелеят и се развиват, трябва ускорено да се повишава конкурентоспособността и цифровизацията в уменията на работещите в сектора, допълни той.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ