Светът на парите: Ще поемат ли в различни посоки лихвите в САЩ и Европа?

Светът на парите: Ще поемат ли в различни посоки лихвите в САЩ и Европа?

Лихвените проценти в САЩ и Европа следват паралелни пътища тази година, въпреки че икономическите и инфлационните перспективи на регионите тръгнаха в различни посоки. Паричните пазари очакват това да продължи. Икономическата логика казва, че грешат, пише Джейми Макгийвър за Ройтерс.

Размерът на очакваното разхлабване на паричната политика от страна на Федералния резерв, Английската централна банка и Европейската централна банка до края на следващата година е почти идентичен, като паричните пазари в момента оценяват намаления на лихвите на Фед със 135 базисни пункта,  На АЦБ – със 134 базисни и на ЕЦБ – със 133 базисни пункта.

Вярно е, че Фед и ЕЦБ имаха скромна преднина пред АЦБ, като последната намали лихвите само с 25 базисни пункта досега в този цикъл на разхлабване в сравнение с 50 базисни пункта от другите две централни банки. Освен това, ЕЦБ започна от по-ниско начално ниво.

Но това все още не обяснява защо пазарите очакват и трите централни банки да се движат се едно и също темпо до 2025 г.

Съзнателно разминаване

Най-драматичното разминаване вероятно ще бъде между съответните пътища на Фед и ЕЦБ. Докато на Фед може да се наложи да отмести крак от педала за разхлабване на политиките през следващата година, ЕЦБ вероятно ще трябва да го натисне по-силно, отколкото пазарите очакват в момента.

САЩ остават изключение в световен мащаб предвид изненадващо силния им икономически растеж и устойчив пазар на труда. Ако инфлацията се върне към целта, Фед може да намали лихвите с още 150 базисни точки до края на следващата година, но това е едно голямо „ако“.

Растежът в САЩ се движи на ниво от над 3,0%, прогнозите за БВП се преразглеждат в посока нагоре, а пазарът на труда отказва да се пропука. Рисковете са изкривени към по-плитък цикъл на намаляване на лихвените проценти и крайната лихва на Фед се насочва по-близо до 4%, отколкото до 3%.

В същото време общата инфлация в еврозоната вече е под целта на ЕЦБ от 2%, като ценовите повишения в страни като Ирландия дори са под 1%. Германия флиртува с второто си поредно годишно свиване на БВП - забележително развитие за икономическата сила на блока, което за много инвеститори засенчва по-силния растеж в други страни от еврозоната.

Неутрален лихвен процент

Докато паричните пазари в еврозоната понастоящем определят крайна лихва по депозитите от около 1,80% - доста под текущото на ЕЦБ от 3,25%, икономистите в няколко водещи банки смятат, че ЕЦБ ще трябва да отиде по-далеч и потенциално да намали лихвите с 50 базисни пункта на среща през първата половина на следващата година.

„Виждаме рискове, че пазарите в крайна сметка могат да определят крайна лихва малко под 1,50%“, написаха този месец икономисти на Nomura за региона на Европа.

Икономисти от Morgan Stanley отбелязват, че номиналната неутрална лихва на ЕЦБ може дори да бъде толкова ниска, колкото 1,0-1,4%. Това взема предвид целта за инфлация от 2%, както и оценките на т.нар. „R-star“ – коригираният спрямо инфлацията неутрален лихвен процент, който нито забавя, нито ускорява икономическата активност, между минус 60 базисни пункта и минус 100 базисни пункта.

Вярно е, че пътуването до по-ниска крайна ставка може да бъде „по-скоро бавно горене, отколкото бърз срив“, както наскоро писаха икономистите на Citi. Но колкото по-дълго инфлацията и растежът в еврозоната остават под целта, толкова повече сегашното ценообразуване на крайния лихвен процент ще изглежда неправилно.

От другата страна на Ламанша растежът и динамиката на инфлацията във Великобритания не са толкова слаби, но все пак е странно търговците да смятат, че АЦБ ще намали лихвите със същия сума като Фед до 2025 г., като се има предвид колко по-силни изглеждат фундаменталните показатели на САЩ.

Анализаторите на Goldman Sachs са направили анализ на пет различни модела R-Star за Великобритания, което предполага, че номиналният неутрален лихвен процент на страната е около 2,75% - което, подобно на САЩ, е поне 75 базисни пункта под мястото, където търговците в момента поставят крайния лихвен процент.

В резултат политиката все още може да бъде рестриктивна дори след края на цикъла на разхлабване там, където трейдърите очакват, което означава, че АЦБ, поне според Goldman, трябва да намали повече лихвите.

Последствия

Ако лихвените проценти в САЩ паднат много по-малко, отколкото в Европа, това би променило консенсусното виждане на пазара, че доларът ще отслабне през следващата година, което означава, че скорошното възстановяване на зелените пари има повече място за развитие.

Това не е непременно лоша новина за еврозоната, която може да се възползва от по-евтина валута. През август търговско претеглената стойност на еврото беше рекордно висока, като се повиши с повече от 10% през предходните две години.

Една отслабваща валута може да постави дъно под инфлацията и да даде тласък на износа, който в момента страда поради икономическото неразположение, засегнало третия по големина клиент на блок – Китай.

В краткосрочен план този синхрон на лихвените проценти може да се запази, тъй като търговците може да не искат да променят прогнозите си, когато има толкова много несигурност около предстоящите избори в САЩ. Но след като тази несигурност се изясни, нещо ще трябва да се промени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 28 октомври до 3 ноември
Радостин Василев от МЕЧ поиска поста на вътрешен министър
При 99.03% обработени протоколи от ЦИК: ГЕРБ-СДС води пред ПП-ДБ с над 11%
При 88,09% обработени протоколи: 9 формации влизат в новия парламент
ПП-ДБ с най-много гласове в 23-ти и 24-ти МИР в София, ГЕРБ-СДС печели в 25-ти
Светът на парите: Как да избегнем прахосването на пари според икономиста Дан Ариели
Първи данни от екзит пол: ГЕРБ-СДС печели парламентарните избори с двуцифрена преднина. Спор за 2-то и 4-то място
Данните от 99% паралелно преброяване на Алфа Рисърч: ПП-ДБ затвърждават втората позиция