Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световната банка очаква по-слаб растеж на развиващите се страни в Източна Азия и Тихоокеанския регион
Световната банка понижи прогнозата си за растеж на развиващите се страни в Източна Азия и Тихоокеанския регион, аргументирайки решението си с по-слабото икономическо представяне на Китай и спада на глобалното търсене на фона на все още високи лихвени проценти и намалена търговия, предаде Ройтерс.
Световната банка заяви, че сега очаква развиващите се икономики в Източна Азия и Тихоокеанския регион да нараснат с 5% през 2023 г. . Това е малко забавяне в сравнение с прогнозирания през април растеж от 5,1%. За 2024 г. базираната във Вашингтон институция сега очаква 4,5% растеж за региона, което е спад от прогнозата й от 4,8% през април
В октомврийския си доклад Световната банка остави прогнозата си за икономическия растеж на Китай за 2023 г. непроменена на 5,1%, но намали прогнозата си за 2024 г. до 4,4% в сравнение с 4,8% преди това. Организацията цитира „по-дългосрочни структурни фактори“, повишените нива на дълга във втората по големина икономика в света и слабостта в сектора на имотите като причини за понижаването на прогнозата.
„Докато вътрешните фактори вероятно ще имат доминиращото влияние върху растежа в Китай, външните фактори ще имат по-силно влияние върху растежа в голяма част от останалата част от региона“, посочиха от Световната банка.
Въпреки че източноазиатските икономики до голяма степен са се възстановили от поредицата шокове от 2020 г. насам, включително пандемията COVID-19m и ще продължат да растат, Световната банка каза, че темпът на растеж вероятно ще се забави.
Нарастващи нива на дълга
Световната банка отбеляза значителното увеличение на общия държавен дълг, както и бързия скок в нивата на корпоративния дълг, особено в Китай, Тайланд и Виетнам.
Тя предупреди, че високите нива на държавен дълг могат да ограничат както публичните, така и частните инвестиции. Повишеният дълг може да доведе до по-високи лихвени проценти, което ще увеличи цената на заемите за частния бизнес, се казва още в доклада.
Според изчисленията на Световната банка, увеличение от 10 процентни пункта на общия държавен дълг спрямо БВП е свързано с 1,2 процентни пункта спад в растежа на инвестициите. По същия начин, увеличение от 10 процентни пункта на частния дълг спрямо БВП се свързва с 1,1 процентни пункта спад в растежа на инвестициите.
Институцията също така отбелязва относително високи нива на дълг на домакинствата в Китай, Малайзия и Тайланд в сравнение с други нововъзникващи пазари. Високата задлъжнялост на домакинствата може да има отрицателно въздействие върху потреблението, тъй като повече доходи ще бъдат използвани за обслужване на дългове, което може да доведе до съкращения на разходите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.