Великобритания одобри разработването на най-голямото петролно находище в Северно море

Великобритания одобри разработването на най-голямото петролно находище в Северно море

Великобритания одобри разработването на най-голямото петролно находище в Северно море

Британските регулаторни органи одобриха разработването на най-голямото от неусвоените до момента петролни находища - Rosebank, което се намира в Северно море, на 130 км западно от Шетландските острови. От находището, чийто водещ оператор е норвежката Equinor, могат да бъдат добити между 300 и 500 млн. барела петрол.

Equinor ще добива петрола заедно с партньора си от Великобритания Ithaca Energy. Техните дялове в проекта са съответно 80 % и 20 %. Разработчиците изчисляват, че преките инвестиции в проекта ще възлизат на около 8,1 млрд. паунда, от които 6,3 млрд. паунда ще бъдат инвестирани в компании от Обединеното кралство. Дневният обем на производството може да бъде 69 000 барела.

Находището Rosebank е открито през 2004 г., но стартирането на разработката му се забавя, наред с другото, и поради протестите на противниците на използването на изкопаеми горива. Въпреки това през юли 2023 г., в условията на енергийна криза и растящи цени на горивата, британското правителство прави изявление, че възнамерява агресивно да предоставя лицензи за добив на нефт и газ в Северно море, за да осигури енергийна независимост на кралството.

Според министър-председателя на Обединеното кралство Риши Сунак, "въпреки че преминаваме към възобновяема енергия, все още се нуждаем от нефт и газ и е разумно да използваме собствените си ресурси". Според министъра на финансите Джереми Хънт властите дават на "инвеститорите сигурността, от която се нуждаят, за да инвестират в страната, да произвеждат в нея, да изнасят от нея и да осигурят хиляди работни места за британците".

Междувременно eкоактивисти предупредиха, че изгарянето на нефт и газ от находището Rosebank ще доведе до отделянето на повече от 200 млн. тона въглероден диоксид. Срещу разработването на находището се обявиха над 700 учени и активисти, които изпратиха отворено писмо до британския министър-председател, както и повече от 200 организации, включително групи за защита на човешките права.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ