Защо имотният сектор в Германия изпадна в криза

Защо имотният сектор в Германия изпадна в криза

Защо имотният сектор в Германия изпадна в криза

Германия дълго време се възползваше от ерата на евтините пари, която подхранваше десетилетния бум на недвижимите имоти, но сега секторът се сблъсква с голям обрат на съдбата.

При последните признаци на стрес в сектора най-голямата германска група за недвижими имоти Vonovia (VNAn.DE) отчете многомилиардни загуби и отписвания в евро, а ръстът на работните места за строителни работници е в застой, пише Ройтерс

Ето някои ключови въпроси, свързани с разгръщането на кризата:

Защо ни е грижа за Германия?

Слабост в недвижимите имоти се появи и в Съединените щати и Швеция, но Германия е от значение, защото е най-голямата икономика в Европа и най-големият пазар за инвестиции в недвижими имоти на континента.

Секторът на имотите съставлява приблизително една пета от икономическата продукция и едно на всеки десет работни места, според Германската федерация за имоти.

Колко е зле?

През първата половина на годината новото строителство в Германия рязко намаля, като спадна с 47% в сравнение със средната стойност за последните две години, а новите разрешителни за строеж спаднаха с 27% през първите пет месеца.

Цените на жилищата също се понижиха през първото тримесечие с най-много, откакто германската статистическа служба започна да събира данни - с 6,8% спрямо година по-рано.

Данните през септември ще покажат до каква степен се запазва тенденцията и ще хвърлят светлина върху състоянието на работните места в строителството.

"Сегашната криза със сигурност ще продължи още известно време", каза Свен Карстенсен, главен изпълнителен директор на Bulwiengesa, консултантска фирма за имоти и анализ.

Какво стои зад спада?

Основният фактор е внезапното и бързо повишаване на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка, която се бори с най-високите нива на инфлация от десетилетия насам, но има и други причини.

Разходите за строителство също нараснаха, а търсенето на офиси и търговски площи намаля след пандемията. Войната в Украйна също направи германските имоти да изглеждат по-рискови за чуждестранните инвеститори.

"Ако сте инвеститор от Близкия изток, Германия ви се струва доста близка до Украйна. Те казват: "Искам да насоча парите си към САЩ и Азия, а не към Германия", казва Флориан Швалм, консултант в "Ърнст енд Янг".

Какво е въздействието върху финансовия сектор?

По-високите лихвени проценти бяха благодат за банките, тъй като им помогнаха да генерират голямо увеличение на приходите от лихви, но кредитирането на недвижими имоти също е голяма част от техния бизнес.

BaFin, националният орган за финансов надзор, е нащрек и определи корекциите на пазара на недвижими имоти като основен риск. Той анализира банковото кредитиране за жилищни и търговски недвижими имоти.

Най-голямата банка в страната Deutsche Bank (DBKGn.DE) оптимизира ипотечния си бизнес, което ще доведе до съкращаване на стотици работни места, а някои застрахователи, които инвестират в имоти в огромните си авоари, са в процес на преоценка на портфейлите си.

Какво следва?

Германия, чието население напоследък нарасна, тъй като милиони мигранти и бежанци от Украйна се стичат в страната, има амбиции да построи 400 000 апартамента годишно, но се бори с целите си.

Политици, министерства и индустрията на имотите ще се съберат с канцлера Олаф Шолц на 25 септември, за да се опитат да намерят решения, а някои вече се подиграват с предложения за подмладяване на сектора.

Какви са идеите?

Миналата седмица Клара Гейвиц, министър на жилищното строителство на Германия, призова за допълнителни данъчни облекчения за отписване на разходите за строителство на нови жилищни сгради.

Президентът на Германската федерация за недвижими имоти Андреас Матнер настоява правителството временно да спре данъка върху продажбите на имоти и настоява за кредитна програма с ниски лихвени проценти в подкрепа на новите жилищни сгради.

Тим-Оливър Мюлер, ръководител на Федерацията на германската строителна индустрия, настоява за спешен пакет от мерки, който ще включва продажба на намалени цени на обществена земя за отдаване под наем на сгради.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ