Испания и Португалия - 25 години възход в ЕС. До вчера

Испания и Португалия - 25 години възход в ЕС. До вчера

След 25 г. в ЕС Испания и Португалия са затънали в криза, нарочени са за слабите звена в еврозоната и са принудени да преглътнат горчивия хап на икономии и структурни реформи, коментира "Франс прес".

Така далечен изглежда онзи 12 юни 1985 г., когато мечтата се превърна в реалност за двете иберийски държави и те подписаха договорите си за присъединяване към ЕС.

За двамата братовчеди от Южна Европа, неотдавна излезли от диктатурата и изостанали в икономическо отношение от северните си съседи, членството в ЕС предполагаше превъзходен двоен скок напред: ускорена модернизация и укрепване на демокрацията.

ЕС се прояви като добра майка:  от 1986 г. Испания отчита нетно положително салдо от 90 млрд. долара европейски фондове. Португалия пък е получила 53 млрд. евро европейски средства.

Двете страни се възползваха от това, за да се модернизират бързо: в Португалия бяха построени 2300 км автомагистрали, в Испания - близо 11 000 км. Изградени бяха високоскоростни железопътни линии, летища, нови линии на метрото. Притокът на чуждестранни капитали се засили.

В Португалия брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението нарасна от по-малко от 7000 евро през 1986 г. до 19 000 евро през 2008 г. (76% от средната стойност за ЕС-27). В Испания БВП на човек скочи от 7950 евро до 23 874 евро (103% от средното в ЕС).

Допреди две години Испания се наслаждаваше на "икономическо чудо", което будеше завист, с излишък по текущата сметка и годишно темпо на икономическия растеж от 3 до 4%. Финансовата криза в съчетание със спукването на балона на недвижимите имоти през 2008 г. обаче накара бюджетният дефицит на Испания да хвръкне до 11,2% през 2009 г., а безработицата да достигне 20% от активното население - двойно повече от средното равнище в еврозоната.

Липса на конкурентоспособност, слаби перспективи за растеж: кризата би камбаната за внезапното пробуждане на двете страни, които се смятаха защитени от европейския чадър, а днес откриват, че той може и да се обърне.

Принадлежността към еврозоната задължава да се направят необходимите промени в конкурентоспособността, отчетена по време на растежа, подчертава Хуан Карлос Мартинес-Ласаро, професор в бизнес школата IE в Мадрид.

Болезнени са мерките, които се наложи да вземат в различни степени Испания и Португалия: реформа на трудовия пазар, на пенсионната, финансовата и образователната система, на фона на тежки бюджетни и социални съкращения.

Едва ли всичко това е повод да се отвори шампанско на официалните церемонии в Лисабон и Мадрид по случай 25-те години европейско членство, пише АФП.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ