Как раздутата администрация докара Гърция до криза

Как раздутата администрация докара Гърция до криза

Финансовата криза, стоварила се върху Гърция, извади на преден план публичния сектор – страдащ от стара традиция на политически клиентелизъм, предизвикал бедствието с публичния дълг.

Правителствата от всякаква политическа окраска винаги са поставяли свои привърженици за директори на службите и секторът се е раздул до такава степен, че управляващите не знаят откъде да започнат, за да го съкратят, коментира "Франс прес". Никой - дори и премиерът, не може да каже със сигурност реалния брой на чиновниците, заяви неотдавна президентът на Атинската търговска и индустриална камара Константинос Михалос. Изчислили сме броя на чиновниците на 1,2 милиона души, включвайки всички служители на договор. Според федерацията на държавните служители те са 700 000, а министерството на финансите говори за 800 000 души, каза той.

Социалистическото правителство на Георгиос Папандреу обяви съкращение с 12% на надбавките и орязване с 90% на 14-ата заплата на целия персонал на публичния сектор, с което предизвика гнева на бюрократите.

Правителството се опитва да намали дълга от 300 милиарда евро при бюджетен дефицит от 12,7% от БВП през 2009 г. - повече от четири пъти над 3-те процента, определени от Европейския съюз.

Според министерството на вътрешните работи броят на чиновниците на постоянен договор е нараснал с 28 000 души от 2006 до 2008 г. Михалос, който е бивш генерален секретар на министерството на финансите, дава примери за злоупотреби в публичния сектор: чистачките и пресаташетата в министерството на финансите получават два пъти повече от колегите си в другите министерства; в парламента чиновниците работят 12 месеца, но получават 16 заплати. Освен това служителите получават премии, за да се обличат добре и да идват навреме на работа, твърди той.

Тази чудовищна ситуация бе създадена от политиците, пише политологът Стефанос Касиматис в либералния всекидневник “Катимерини“. Под натиска на синдикатите те поеха задължения и продължаваха да предоставят привилегии, докато машината излезе от всякакъв контрол.

Федерацията на държавните служители Адеди заявява, че премиите са преди всичко за допълване на основните заплати на нейните членове – „най-ниските в Европа“. Според профсъюза чиновниците получават средно по 1350 евро.

Папандреу обеща да използва кризата, за да изкорени десетилетия корупция и лошо управление в публичния сектор. По мнението на гръцката секция на "Трансперанси интърнешънъл" проблемът с корупцията се е задълбочил през 2009 г., като общата сума на подкупите се оценява 790 милиона евро – с 50 милиона повече в сравнение с 2008 г.

В гръцкия публичен сектор кризата е най-очевидна, заявява Теодорос Пелагитис, професор по икономика в университета на Пирея. Според него обаче причината за проблема е начинът, по който е организирана икономиката: страната се научи да живее със средствата на Европейския съюз, приходите от търговския флот и туризма, изтъква той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ