Борсов наблюдател: Централните банки вдигат лихвите, корпоративните печалби падат

Борсов наблюдател: Централните банки вдигат лихвите, корпоративните печалби падат

Първото заседание на Федералния резерв за тази година ще е определящата новина за пазарите през седмицата. Централните банкери в САЩ наближават края на цикъла на повишение на лихвите и това се възприема като много добра новина от инвеститорите.

Прогнозите са с почти 100% вероятност да има повишение на лихвата с 25 базисни пункта на следващото заседание. Така от 4.5% тя ще стане 4.75% и следващата стъпка ще доведе до 5% лихва по федералните фондове.

Равнището е високо и се възприема като спирачка за икономиката, но все още икономиката не отчита рецесия и затова краят на лихвеното повишение се възприема като най-важната стъпка за „меко приземяване“.

Федералният резерв може да спре възхода на пазарите само, ако централните банкери акцентират върху рисковете от рецесия като неминуем спад за икономиката и значителни мащаби на свиването. Но в историята няма такъв прецедент, когато банкерите да са подхождали с подобно предупреждение за икономически срив. Няма да го направят и сега, въпреки че много индикатори сочат рецесия към средата на годината.

Вероятността от силна реакция на пазарите е ниска, включително и спрямо очакваното повишение от Европейската централна банка с нови 50 б. п. Подобен ръст се чака и във Великобритания, но ще е интересно дали банкер номер едно на страната ще смени прогнозите си от много негативни към не толкова черни прогнози за икономиката.

Сред икономическите новини от голямо значение са показателите за безработицата в САЩ и растежа в еврозоната. От тях също не очаквам съществена реакция, защото тези данни показват промяната в тенденциите със закъснение.

Съкращенията на служители в големите компании се увеличават, но това е по-скоро индикатор за затрудненията в икономиката, които предстоят. Повишаването на безработицата от рекордно ниските стойности ще изисква още време, за да се материализира. Много от работещите в пенсионна възраст сега предпочитат да напуснат или биват пенсионирани, с което фирмите намаляват разходите си без това да се отразява на безработицата.

Американските компании продължават да публикуват отчетите си със спад на печалбите през четвъртото тримесечие. Най-слабо се представят компаниите, които имат повече приходи извън САЩ. Индексите обаче са на плюс през януари и оптимизмът преобладава в очакване на промяна в политиката и растеж на икономиката през втората половина на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ