Какво предстои на Навални да разбере
Коментари
Обновена 10:50ч., 14.08.2023
Четох тежката изповед на Навални от затвора. В нея той поименно посочва лицата, които са пропилели шанса на Русия да стане нормална демокрация през 90-те - т.н. демократичен елит на Елцин. И се надява, че Русия отново ще има шанс и този път не бива да го пропилява - поучавайки се от грешките на 90-те.
Най-важната грешка ?
Че този демократичен елит е предотвратил създаването на независим съд. Ако имаше независима съдебна система - смята Навални, както и у нас - нямаше да се случи идването на Путин на власт. Защото е нямало да се налага да бъде качван на власт, за да пази от съдебно преследване натрупаните богатства на Елцин и неговия кръг.
Виждаме и тук в колко много аспекти развитието на събитията в Русия е същото като у нас. Или обратно. Сключената сделка между Желев и Луканов след изборите за ВНС направи не само Желев президент, но и Луканов - баща на криминалния преход у нас. И как инсталираната фигура на главния прокурор в Конституцията опази натрупания по криминален начин първоначален капитал, който след това бе изпран в приватизацията. Всъщност единствено членството в ЕС и НАТО ни предпази от съдбата на Малая Россия.
Но Навални все още не се е отърсил от своя наивитет, мислейки, че Русия може да изгради стабилна безкомпромисна демокрация без критична маса от демократи. Тя се създава още в училищата с гражданско възпитание; в университетите, където се утвърждават демократичните ценности; в икономиката, където се защитава свободната и честна конкуренция; в създаването на достатъчно голяма средна класа, която е непримирима към нарушаването на законите и се обединява за граждански каузи. Но най-вече от държава, чиято непоколебима и най-важна ценност е върховенството на правото, а не на текущия вожд.
Знае се, че Елцин имаше американски съветници като проф. Джефри Сакс, които го съветваха за бързия преход от командната икономика на комунизма към пазарната на капитализма. И въпреки че в САЩ се отчита, че малко от съветите са приложени точно на практика, а само в частта, която е била удобна за бързото забогатяване на кръговете около Егор Гайдар и Анатолий Чубайс (б.р. и двамата от близкото политическо обкръжение на Елцин), все пак основният установен проблем на техния и нашия преход е невъзможността да се изгради демократичен капитализъм без демократични институции.
Без тях, капитализмът става приятелски, бандитски и олигархичен. А той се погрижва за такава съдебна система и медийна среда, която да пази, а не да заплашва откраднатия капитал. От друга страна, демократичен капитализъм без развита пазарна икономика, която да създаде силна средна класа, защитаваща демокрацията е невъзможен.
Затова единственият вариант за справедлив преход е завземане на политическата власт от демократи и приватизация, която създава максимален брой частни собственици. Както направиха Чехия (най-богатата днес страна от бившия източен блок) и Полша (с шоковата терапия на светкавична приватизация - с цел не събиране на пари в бюджета, както у нас, а бързо създаване на средна класа).
България изтегли тройна къса клечка
Веднъж стана единствената страна в Източна Европа, в която през 1990 година нямаше реална смяна на политическата власт. Дори в Русия и Румъния, където бившите комунисти запазиха властта имаше нагласа за бърз преход към западен капитализъм. А у нас тази нагласа дойде чак през 1997 г. с идване на власт на ОДС.
Втората къса клечка е именно съпротивата на бившия комунистически елит, който през три правителства - на Луканов, Беров и Виденов - успя толкова да влоши икономиката с източването на държавните предприятия в подготовка за истинската приватизация, че прокуди в емиграция най-дейната и предприемаческа част от населението.
И третата клечка - че реформите почнаха толкова късно, а приватизацията се осъществи от толкова малък брой хора (споменете си измамата с боновата приватизация), че бе предотвратена възможността за създаване на голяма средна класа, която да е гръбнак на демокрацията.
Чак когато средните доходи на населението минат 12 000 щатски долара годишно - както вече настъпва моментът у нас - започват предпоставките за реална демокрация от западен тип. Затова и чак сега се появиха партии, които искат не просто край на комунизма и капитализъм с пазарна икономика, а либерална демокрация с върховенство на правото - макар и у нас все още да не е достигната критичната маса от средна класа и респективно демократи, които да я защитават.
Ето това Навални предстои да разбере.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Digital age: Техно пробиви и открития
Технологии |
Обновена 15:25ч., 21.11.2024
ИТН очаква "БСП-Обединена левица" да реши дали ще подкрепи Силви Кирилов за председател на НС
Политика |
Обновена 15:10ч., 21.11.2024
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен оказа медицинска помощ на пътник в самолет
ЕС |
Обновена 14:55ч., 21.11.2024
Китайски криптомилионер купи за 6,2 млн. долара на търг в Sotheby’s, залепения за стена банан
Бизнес |
Обновена 14:40ч., 21.11.2024
САЩ въвеждат надзор за дигиталните на плащанията на Big Tech
Финанси |
Обновена 14:25ч., 21.11.2024
22 цитата за силата и смисъла на семейството
Маркетинг |
Обновена 15:15ч., 21.11.2014
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна
Свят |
Обновена 11:41ч., 21.11.2024
Зеленски призова украинците да не се поддават на паника. Посолството на САЩ в Киев отново е отворено
Свят |
Обновена 08:35ч., 21.11.2024
Защо лошите шефове вярват, че се справят отлично
Лидерство |
Обновена 00:13ч., 21.11.2024
Служителите, които могат да съсипят всеки бизнес
Управление | Advertorial |
Обновена 00:10ч., 27.07.2018
На днешната дата, 21 ноември. Ден на християнското семейство
На днешната дата |
Обновена 00:04ч., 21.11.2024
Цитат на деня
Цитат на деня |
Обновена 00:31ч., 21.11.2024
Турската прокуратура иска до 240 г. затвор за шеф на банка по дело за измама на футболни звездии
Спорт |
Обновена 18:40ч., 20.11.2024
Коментари
Няма въведени кометари.