На фокус следващата седмица: Достигнаха ли централните банки крайната дестинация?

 На фокус следващата седмица: Достигнаха ли централните банки крайната дестинация?

Следващата седмица ще има много неща, които да държат търговците на финансовите пазари и инвеститорите заети, включително анализите на това дали Федералният резерв наистина е достигнал пикови лихвени проценти, възможно ли ново увеличение на лихвите в Австралия, и какво може да донесе продължаващият конфликт в Газа, пише Ройтерс.

Грандиозни планове

След като повишиха лихвените проценти чак до върха на хълма, инвеститорите сега се чудят дали големите централни банки - Фед, ЕЦБ, АЦБ и компания, може скоро да започнат да ги намаляват.

Да вземем за пример ЕЦБ - с бързото понижаване на инфлацията в еврозоната и насочването на икономиката или към стагнация, или към рецесия, паричните пазари сега очакват намаления на лихвените проценти, започващи през април, докато за АЦБ във Великобритания прогнозата е за  следващия август.

Икономиката на САЩ все още изглежда впечатляващо стабилна, но дори и там започват да се забелязват пукнатини, ако рязкото свиване на производството е нещо, което трябва да се вземе предвид.

Нищо чудно, че пазарите оценяват на 70% вероятността бруталният 20-месечен цикъл на затягане на Фед да е приключил и да смятат, че намаляването на лихвите може да започне още през юни.

Йо-йо йена

Валутните търговци прекараха в нервно месеци в наблюдение на приближаването на йената до ниво от 150 йени за долар само за да видят, че самата централна банка на Япония я тласна отвъд този праг тази седмица с хладен план за премахване на десетилетната си програма за стимулиране.

Йената се изстреля обратно, когато пазарите усетиха, че Федералният резерв може най-накрая да е достигнал пикови лихвени проценти, така че следващата седмица може да бъде интересна.

Въпреки че притесненията относно прага от 150 йени за долар изглежда вече са в миналото, рискът от намеса на Японската централна банка остава много реален, тъй като както слабата йена, така и настоящият министър-председател са все по-непопулярни сред японската общественост.

И както всеки топ централен банкер ще ви каже, моментът да се намесите във вашия валутен пазар е точно след като приливът се е обърнал и вятърът е зад гърба ви.

Нови корпоративни отчети

Възстановяването на печалбите в САЩ, на което инвеститорите се надяваха след хладката първа половина на годината, засега се осъществява, но редица големи тестове все още предстоят.

След като над 300 компании вече са отчели финансовите си резултати за последното тримесечие, оценките показват, че печалбите на S&P 500 са нараснали с 5% на годишна база, като около 80% от фирмите са надминали прогнозите на анализаторите.

След отчетите, които се очакват следващата седмица, са тези на eBay и D.R. Horton във вторник и Walt Disney и Biogen в сряда. По-късно през месеца инвеститорите могат да преценят някои от големите търговци на дребно в САЩ, както и големият печеливш от тазгодишния бум на интереса към изкуствения интелект ИИ лудост – Nvidia

В Европа всичко е свързано с парите и металите, като UBS ще представи отчет във вторник, Commerzbank и ABN Amro в сряда, стоманодобивния гигант Arcelor Mittal в четвъртък и застрахователния гигант Allianz в петък.

Един месец по-късно

Следващата седмица се навършва месец, откакто смъртоносната атака на „Хамас“ в Израел предизвика най-лошата ескалация на дългогодишния близкоизточен конфликт от десетилетия.

Израелските сили навлязоха в град Газа в северната част на Ивицата, но срещат съпротива от нападения от подземни тунели. Здравните власти в Газа съобщиха, че броят на жертвите сред палестинците вече надхвърля 9000.

За тези на финансовите пазари, които наблюдават нервно събитията, това е решаващ момент. Златото поскъпна с почти 10%, откакто избухнаха конфликът, но първоначалният скок в цените на петрола, предизвикан от страховете, че Иран може да бъде въвлечен в кризата, напълно отшумя и дори израелският шекел започна да се възстановява.

Ситуацията обаче може бързо да поеме в обратна посока. Все повече страни призовават за пауза във военните действия, „Хизбула“ агитира, а държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен посещава Израел, Йордания и други страни в региона за нов кръг от дипломатически преговори.

Надбягване с лихвите

Известното конно надбягване за Купата на Мелбърн се провежда във вторник, но някои от най-ниските коефициенти през деня са тези за повишаване на лихвите на австралийската централна банка в Сидни. След по-горещите от очакваното даанните на инфлацията през третото тримесечие, където предпочитаната от Резервната банка на Австралия мярка за основната инфлация се повиши до 1,2%, пазарите оценяват на близо 60% вероятността за увеличение с четвърт процентен пункт.

Всички австралийски банки от „Голямата четворка“ също прогнозират увеличение, включително Westpac, където бе назначен за главен икономист Луси Елис, който доскоро беше помощник-гуверньор в РБА.

В действителност, фючърсите предполагат реален риск лихвата от 4,1% да бъде повишена два пъти до 4,60% и да остане там през цялата 2024 г.

Доходността по тригодишните и 10-годишните австралийски държавни облигации достигна най-високите си стойности от 2011 г. насам, макар и леко да се понижи поради паузата на Фед.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ