Борсови новини в аванс: Напрежението на пазарите остава*

Борсови новини в аванс: Напрежението на пазарите остава*

Уолстрийт отбеляза седмица, която ще бъде запомнена с резките си обрати и големи движения на индексите. Силният ѝ старт се дължеше на спекулациите, че централните банкери в САЩ ще поотпуснат хватката върху икономиката, с която се опитват да преборят инфлацията.

Данните за бизнесклимата в индустрията потвърдиха тези очаквания, защото показаха влошаване на средата, в която компаниите правят бизнес. Но в края на седмицата докладът за пазара на труда беше толкова силен, че върна страховете от повишаването на лихвите с нова сила.

Намалението на безработицата продължава, а това е един от факторите, които допринасят за високата инфлация. А именно покачването на цените, което от дълго време е извън контрол, ще бъде темата на тази седмица. Данните за инфлацията в САЩ ще бъдат публикувани в четвъртък.

През повечето време от началото на годината месечните доклади за инфлацията са точката на обръщане на пазара, след която следват разпродажби на акции, а доларът се покачва. Тези два актива са свързани помежду си именно чрез очакванията за повишаване на лихвите. Но през последните два месеца се включват и страховете, че високите лихви ще вкарат американската икономика в още по-голяма криза. Затова добрите новини за безработицата всъщност имат много негативно отражение върху акциите и подкрепят търсенето на щатския долар.

Индексът S&P 500 слезе близо до равнището от 3600 пункта, а еврото на 0.97 долара. Още едно покачване на инфлацията, особено на индекса без включени храни и горива, ще доведе до сериозен тест на тези равнища. Ако това стане факт и пазарите тръгнат надолу, ще бъде показателно и по какъв начин се случва. Рязък спад и засилване на разпродажбите на акции и скок на долара ще означават, че турбуленцията на пазара навлиза в кулминацията си.

През седмицата ще видим още и отчетите на банките, с които започва сезона на корпоративните печалби в САЩ. Финансовите институции са най-чувствителни на промените в икономиката и лихвите.

Цената на петрола също ще държи инвеститорите под напрежение, защото намеренията на ОПЕК и Русия да съкратят с 2 милиона барела дневния си добив през ноември ще съвпадне и с края на продажбите от стратегическия резерв на САЩ. Така балансът на петролния пазар ще се промени с цели 4 милиона барела надолу, което вече доведе до ръст на цената от 75 до 90 долара за последните две седмици.

* Анализът е на Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в Елана Трайдинг, и не представлява съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ