Пет сценария за бъдещето на войната в Украйна

Пет сценария за бъдещето на войната в Украйна

Минаха шест месеца от началото на войната, но нито Украйна, нито Русия са готови да спрат да воюват, въпреки понесените загуби. Украйна си иска окупираните ѝ територии обратно, а Русия иска да продължи да причинява болка не само на опонента си, но и на Запада. Кремъл вярва, че зимата ще работи в негова полза. Дан Сабаг, редактор по отбрана и сигурност в The Guardian споделя прогноза* с пет възможни сценария за следващите 6 месеца

1. Войната вероятно ще продължи поне една година, но по същество е в задънена улица и нейната интензивност намалява

Двете страни не са се срещали на масата за преговори откакто се появиха доказателства за кланетата в Буча, Ирпин и на други места, окупирани от руснаците на север от Киев. Движението по фронтовите линии е незначително след падането на Лисичанск в края на юни. И двете страни се опитват да надвият инерцията и изглеждат все повече изтощени от битките.  

2. Украйна няма средства за ефективна конвенционална контраатака. Партизанските нападения са оптимистичен начин да се ускори колапсът на Русия

Украинската армия би искала да си върне Херсон на запад от река Днепър, но високопоставена фигура от администрацията призна, че „няма достатъчно капацитет да ги отблъсне“. Киев промени стратегията си към организиране на ракетни атаки с голям обсег и дръзки нападения на специалните сили срещу руски бази, далече зад фронтовите линии.

Ключовият президентски съветник Михайло Подоляк обясни, че целта е „да се създаде хаос в руските сили“. Очакванията са това да притъпи ефективността на нашествениците и те доброволно да отстъпят Херсон.

3. Русия все още не се е отказала да си проправи път напред, но вниманието ѝ вероятно ще се насочи към запазване на придобивките и анексиране на части от Украйна

Русия няма нов офанзивен план – с масиран артилерийски огън  да унищожи градове и да си проправи път напред. Руската армия прави това отчасти защото е ефективна и отчасти за да сведе до минимум жертвите, които според някои западни оценки са 15 000 загинали руски войници. Москва налага тази стратегия около Бахмут в Донбас, но напредъкът е бавен, отчасти защото трябва да дислоцира някои сили, за да подсили Херсон.

Кремъл може да не е постигнал това, на което се надяваше в началото на войната, но сега Русия държи големи части от украинска територия на изток и юг и активно готви провеждането на референдуми за анексиране . С наближаването на есента и зимата вероятно ще се съсредоточи върху консолидирането на това, което има.

4. Зимата ще доведе до нова бежанска криза и ще бъде възможност за всеки, който се е подготвил по-добре

Зимата е най-важният сезон в стратегическото мислене и на двете страни. Украйна вече е загрижена за хуманитарните въпроси, защото няма отопление на газ за жилищата в Донецка област и зоните на първа линия. Един хуманитарен служител прогнозира, че ще има нова миграционна вълна през зимата, като може би около 2 милиона души ще пресекат границата с Полша.

Руснаците виждат зимата като възможност. Украйна се страхува, че Русия ще се насочи към нейната енергийна мрежа, което ще направи дилемата ѝ за отопление още по-остра и може просто да изключи огромната атомна електроцентрала в Запорожието. Москва също иска да удължи болката на Запада с увеличаването на разходите за енергия и има всички лостове да увеличи натиска.

5. Западът трябва да реши дали иска Украйна да спечели или просто да удържи и съобразно с това да предвиди хуманитарната помощ

Украйна щеше да бъде победена без военната помощ на Запада. Но в нито един момент досега Западът не е предоставил достатъчно артилерия или други оръжия, като изтребители, които биха позволили на Киев да отблъсне нашествениците. Политиците говорят за необходимостта да принудят Русия да се оттегли към предвоенните граници, но не осигуряват достатъчно помощ за това.

В същото време хуманитарните нужди на Украйна нарастват. Например, няма достатъчно пари за реконструкция – и много домове, североизточно и северозападно от Киев, стоят разрушени пет месеца след напускането на руснаците, а отчаяните им собственици обитават гаражи или временни постройки.

Хората, които са вътрешно разселени, често са принудени живеят в училища или детски градини. Временното настаняване ще се наложи за продължителен период от време. Украйна има дупка в бюджета от 5 млрд. долара (4,2 милиарда паунда) на месец заради войната. Помощта за възстановяване ще бъде в пъти повече.

* Заглавието, превода и редакцията са на Мениджър Нюз.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ