Борсите очакват споразумение между Гърция и кредиторите

Борсите очакват споразумение между Гърция и кредиторите

Очакванията за споразумение между Гърция и държавите от ЕС, които я кредитират, повиши борсовите индекси по света. Щатският пазар отново е на рекордни стойности след кратката корекция през февруари, която оптимистично настроените инвеститори определят като период преди нов силен ръст. Геополитическите новини преобладаваха над икономическите събития, а пазарите приеха добре и споразумението за прекратяване на военните действия в Украйна.

Германският индекс DAX достигна равнището от 11 000 пункта и благодарение на данните за по-силен растеж на икономиката на страната. Изоставането на останалите големи икономики не се възприема като проблем в момента, въпреки че опасността от дефлация и продължаване на стагнацията са всъщност водещият сценарий за събитията през годината. Поради тази причина централните банки на Швеция и Австралия изненадващо намалиха основните си лихвени проценти. В Швеция равнището на лихвата дори вече е отрицателно.

Вижте още: Новините от Гърция подкрепиха еврото

Казусът на Гърция, която не желае да продължава с мерките на икономии, е далеч от решението си. Страната има огромен дълг и не може да го обслужва, дори ако продължи да провежда начертаната политика за ограничаване на разходите. Кредиторите на Гърция, основно държавите от ЕС, нямат намерение да отпишат дълга и да отчетат загуби за десетки или дори стотици милиарди евро. Затова споразумението все още е далеч от сключване, което прави текущите високи равнища на индексите прекалено рискови за инвестиция. Европейските акции се покачиха с около 2% през миналата седмица, като най-силен ръст отчете Гърция – 11%. В Германия покачването беше по-предпазливо и индексът DAX добави само 1% към стойността си.

Щатските книжа приключиха седмицата с 2% растеж, а най-добре се представиха технологичните компании, финансовите институции и петролните гиганти. Акциите на Apple продължиха да растат след добрия отчет за миналата година и високите очаквания за печалбата. А ръстът на петрола подкрепи очакванията, че спадът в сектора приключва. Но тези позитивни прогнози засега остават само спекулации и инвеститорски очаквания. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ