Валутният пазар преодоля и Brexit
Изненадващите резултати на референдума във Великобритания сринаха европейските валути и най-вече паунда. Валутите поскъпваха в дните преди това, защото преобладаваха очакванията, че британците ще гласуват за оставане в ЕС.
Проучванията на общественото мнение се оказаха напълно погрешни или заблуждаващи, което доведе до срива с 10% на британския паунда спрямо щатския долар. Част от този спад беше компенсиран, когато започна активната европейска търговия. Курсът слезе до нива, които за последно са били актуални по време на най-тежките моменти от финансовата криза през 2008 г.
Възможността за още по-голям спад на паунда стои на дневен ред, но ще зависи от това дали паниката ще се запази на пазарите. Засега опасността от ликвидна криза във финансовата система не стои на преден план. Централните банки дори не се наложи да се намесват активно на пазарите, което означава, че натискът на инвеститорите върху валутите ще бъде по-плавен и продължителен. Еврото стартира американската сесия на равнището от 1.1050 долара, след като слезе до 1.09 по-рано през деня. Няколко часа преди това курсът беше достигнал 1.14 EUR/USD. Единствената валута, която успя да се покачи спрямо долара, се оказа японската йена. Инвеститорите в Азия я възприеха като убежище от несигурността на пазара. Спадът на валутите не продължи при отварянето на търговията в САЩ. Големите инвеститори не са се сблъскали с големи загуби, които да не могат да контролират и които да доведат до нов етап на панически разпродажби.
Следващата седмица ще покаже дали това наистина е така и дали резултатите от референдума ще нарушат финансовата стабилност. Дългосрочните негативни ефекти ще се видят след месеци, а до тогава ще се следи реакцията на централните банкери и важните икономически новини.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.