Добри прогнози за китaйския пазар на акции
През лятото на 2014 г. китайският пазар на акции беше златна инвестиционна възможност. Не се беше вдигнал за 5 г., а за същия период пазарите в САЩ и Западна Европа почти се удвоиха. В същото време китайската икономика показваше много висок растеж при нисък публичен дълг – за разлика от почти целия свят. Последва силен ръст на пазара, от който инвестиралите навреме спечелиха десетки проценти – преди пазарът да падне отново през пролетта на 2015 г.
Какво се случи след пролетта на 2015 г.?
1) Унищожен ли е юанът?
Световните медии вече половин година гърмят, че юанът е спаднал драматично спрямо долара. Наистина, от най-високата си точка -7.6% надолу. Но „критиката“ е пресилена. Не толкова юанът се е сринал, колкото доларът се е покачил стремително: с 60% спрямо йената за 4 г. и с 28% спрямо еврото. Да не говорим за валутите на Русия, Украйна, Турция, Бразилия, които също спаднаха рязко спрямо долара. Спрямо всички тях юанът всъщност се е покачил рязко за 2-4 години.
През декември 2015 г. юанът беше приет за световна резервна валута от МВФ, което ще повиши търсенето на юани за търговския оборот и на инструменти, деноминирани в юани за инвестиционни цели. Това историческо събитие обаче не бе отразено на заглавните страници на световните медии.
Спекулантите разпродадоха Китай заради „сринатия“ юан. Но защо да има проблем? Дори да спадне още спрямо долара – по-слаб юан при равни други условия означава повече китайски износ и по-висок растеж.
2) Унищожен ли е растежът в Китай?
Световните медии също така вече половин година гърмят, че китайският растеж е най-нисък от десетилетия. Да, от 1978 г. насам Китай е постигнал може би най-впечатляващия икономически бум в човешката история. От доста изостанала държава се превърна във втората по големина световна икономика.
При новата ситуация вече не говорим за 8-10% ръст на БВП, а „само“ за 6-7%. Трябва обаче да сравняваме тези нива със ситуацията в други значими държави, където растежът е или силно отрицателен (Русия, Бразилия), или слаб (Турция и цяла Европа).
Китай планира процес на преориентация на икономиката си и замяна на износно-ориентираният растеж с растеж, базиран върху вътрешно потребление. Тази далновидна политика прави страната по-малко зависима от международни шокове и кризи в икономиките на САЩ, Япония и ЕС. Този процес води до краткосрочно забавяне на растежа за сметка на по-устойчив растеж дългосрочно.
Спекулантите обаче живеят с днешните заглавия и за тях „рекордното забавяне“ е достатъчен аргумент за продажба. Разбира се, трябва да имаме предвид подозренията на някоит световни анализатори, че китайската статистика традиционно надценява растежа.
Каква е ситуацията на пазара в момента?
Индексите XINOI и SHSZ300 са спаднали с около -40% от април 2015 до януари 2016 г. Основните финансови показатели на китайския пазар на акции са на едни от най-ниските си нива за последните 10 г. „Критиката“ срещу китайската икономика е пресилена и често мотивирана от политически съображения, а спадът на юана спрямо долара не е значителен. Каквото и да се случва в Китай през последната половин година, това не обуславя големия спад и сега е моментът за инвестиции в акции. Прогнозата на нашия екип е за 20-30% ръст през 2016 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.