Заплахата от Brexit започва да се материализира на пазарите

Заплахата от Brexit започва да се материализира на пазарите

Европейските борси отчетоха сериозно намаление през изминалата седмица, поради растящия процент на готовите британци да гласуват за излизане на страната от ЕС. Индексите паднаха с по 3-4%, като растящите акции бяха изключение. Разпродажбите показаха, че инвеститорите бягат от рисковите инвестиции без значение какъв фундамент стои зад компаниите или секторите.

Някои ресурсни компании, като петролната Royal Dutch Shell и един от големите производители на злато Randgold, бяха изключение поради поскъпването на суровините. Петролът се покачи над 50 долара, макар и за кратко време, а златото доближи отново равнището от 1300 долара след поредната си силна седмица.

Щатските индекси не отчетоха съществена промяна през седмицата. Водещите акции бяха леко надолу под влияние на финансовите книжа. Пазарът смени очакванията си за повишаването на лихвите в САЩ, което се отразява негативно на банките. Лихвената разлика между кредити и депозити е много малка и сваля печалбите на финансовите институции. Водещите публични банки поевтиняха с 3-4%.

Биотехнологичните компании излъчиха акциите с най-големи загуби за седмицата. Едно от перспективните лекарства на Biogen се провали на тестове и цената на акцията на компанията се срина с 15% за седмицата. Традиционните фармацевтични компании като Pfizer и Johnson&Johnson компенсираха представянето на сектора с ръст.

Нагоре бяха производителите на потребителски стоки, индустрията и петролния сектор, които обаче не успяха ад компенсират слабостта на технологичния сектор.

Щатският пазар продължава да се представя много по-добре от европейските индекси и не само Brexit е причината за това. Инвеститорите се ръководят само от запазването на лихвите като причина за покупки на акции и това обяснява липсата на корекция дори след лоши новини. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ