Лихвената политика на Фед и реакцията на пазарите
Федералният резерв на САЩ запази лихвите си непроменени. По-важното, което научихме, е, че членовете на Фед прогнозират едва две покачвания тази година спрямо прогнозата им от декември за близо четири. Новината дойде след по-добрите данни за инфлацията в САЩ, което донякъде изненада пазарните участници. Основните притеснения на Фед, според нас, остават нарастващият долар, в по-голямата си част заради агресивни монетарни политики от страна на другите централни банки по света, и страхът от забавяне в развитите икономики. След като през декември пазарите „наказаха“ недостатъчно агресивната политика на Европейската централна банка и сравнително предпазливия Фед, през март регулаторите сложиха на масата по-големи стимули в Европа и още по-плавно затягане на монетарната политика в САЩ.
Анонсът на Фед доведе до ръст в цените на почти всички класове активи. Американските акции нараснаха с между 0.4 и 0.8% в деня на новината. Борсата в Китай отчете ръст от близо 3%. Облигациите, деноминирани в долари, също завършиха на зелено, а златото възстанови спада си от миналата седмица и завърши деня на ниво, близко до 1260 долара за тройунция. Нефтът също нарасна.
Очакванията ни са, че следващо увеличение на лихвите бихме могли да наблюдаваме най-рано през юни 2016 г. Смятаме, че това ще е възможно при стабилизиране на цената на петрола над 40 долара и последващи индикации за стабилизиране на макроикономическата обстановка – ръст в заплатите на населението, подобряване на маржовете на печалба на американските компании и стабилизиране в индустриалното производство. Възможно е доларът да остане сравнително потиснат, което да се отрази позитивно на почти всички класове активи. Въпреки това смятаме, че посоката спрямо еврото е към паритет, на който е възможно да сме свидетели по-късно през 2017 г. Според нас така развилите се събития ще допринесат силно позитивно за възстановяването на световните пазари в средносрочен план и евентуално увеличение на инфлацията.
Рискът от световна дефлация продължава да съществува, което ще накара централните банки в Европа и Япония да продължат агресивната си монетарна политика на отрицателни лихви поне в средносрочен план. Смятаме, че това ще е и основната причина да видим значително „по-плахо“ затягане от страна на Федералния резерв на САЩ и Централната банка на Англия. В този ред на мисли очакваме лихвите в развитите страни да се запазят ниски.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.