Петър Ганев: Brexit не застрашава сериозно България
„Ако очакваме тежки негативи и сътресения за България, ми се струва, че подобно нещо не може да се случи”, коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ), във връзка с референдума във Великобритания за излизане от ЕС, цитиран от БТА.
По думите му процесът по отделяне на Великобритания ще е дълъг, двете страни - Великобритания и ЕС трябва да се договорят за напускането, да определят взаимоотношенията си и да подпишат споразумения.
„Отвореността на британската икономика към Европа и България ще остане, в крайна сметка този вот е за напускане на един политически съюз, а не за късане за икономически връзки. Чисто икономически не мисля, че взаимоотношенията ще се променят кардинално, промяната е на политическия небосклон”, посочва той.
Ганев изрази очакване пазарите, които силно се повлияха тази сутрин от решението на Великобритания, да се успокоят още до края на деня.
„Трудно е да се прогнозира движението на валутните и петролните пазари, но моите очаквания са дори в рамките на деня да настъпи успокоение”, каза той. По думите му вече се наблюдават първите признаци в тази посока, тъй като централната банка е взела някои мерки, които на практика са върнали част от загубите на борсата, а най-вероятно това ще се случи и с валутата.
„Следващата седмица вече ще видим по-обмислените ефекти и положението на еврото”, коментира той.
„Най-вероятно пазарите ще се успокоят, по-важни са дългосрочните ефекти, които със сигурност са и за двете страни - за Великобритания и Европа. За нас по-важно е какъв ще е ефектът върху Европа, тъй като с тази потенциална, почти осъществила се раздяла, ние оставаме в ЕС”, каза Ганев.
Според анализатора има две линии на развитие, които трябва да се следят. Едната е от гледна точка на развитие на популизъм в почти всяка страна на ЕС - кой ще вземе повод от решението на Великобритания. „Ще има гласове за нови референдуми, за отделяне на една или друга страна и евроскептицизъм”, прогнозира той.
Според него тази линия на популизъм може да бъде доста вредна, в зависимост от това до каква степен ще „пробие” в съзнанието на хората. Не бих се учудил да има подобно развитие и при нас, да се намерят политически играчи, които да се „заиграят” по тази линия на популизъм”, каза той.
Другата линия на развитие е какви поуки ще си вземе Европа от решението на Великобритания - дали по някакъв начин ЕС ще се реформира във вида, в който е или ще приеме този глас на Великобритания.
Ганев се въздържа от съвети за потребителското поведение на валутните пазари и онлайн търговията. „Когато хората разполагат само с пари за потребление, а не с големи заделени средства, не е хубаво да играят на валутни пазари. Такъв тип текущ ресурс не мисля, че трябва да се търсят инвестиционни печалби от събития, които и самите инвеститори не разбират, тъй като пазарите не ги очакваха. Всеки си носи риска, но не мисля, че ако се рискува в тази ситуация с чисто валутни операции, може да се извлече печалба”, добави Ганев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.