Позитивните нагласи взимат превес на борсите по света
Борсите по света не поднесоха някаква изненада през миналата седмица – пазарите в САЩ и Европа отчетоха слабо повишение, докато китайските акции отново паднаха.
Разликата с търговията от предишните няколко седмици е в реакцията на стимулите на Европейската централна банка. Инвеститорите очакваха поредната доза подкрепа за финансовата система в Еврозоната, която да увеличи кредитирането и да облекчи условията за обслужване на вече съществуващите дългове.
Банките в Еврозоната поскъпнаха след намалението на лихвите и увеличението на покупките на облигации, включително и на рисковите корпоративни книжа. Италианската Unicredit и испанската Santander бяха сред най-печелившите книжа, добавяйки съответно 15% и 10% към стойността на акциите си.
Германските финансови книжа реагираха по-предпазливо на новината от ЕЦБ, но по-интересна стана динамиката на пазарите по време на пресконференцията на президента на банката Марио Драги. Заявлението му, че вероятно това е последният ход на ЕЦБ се изтълкува първоначално като изчерпване на ресурса на централната банка, с който може да се влияе на икономиката.
Финансовите акции поведоха борсите надолу и възстановяването на индексите стана едва през късната търговия в САЩ. Ръстът в петък доведе до най-високите нива на индексите за последните два месеца. Щатският индекс S&P 500 отново премина над равнището от 2000 пункта, благодарение и на възстановяването на цената на петрола. Предстоящото заседание на Федералния резерв обаче носи голяма доза несигурност за текущите печалби на борсата в САЩ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.