Четири инвестиции, които си струва да направите още днес
Когато говорим за инвестиции, ние обикновено си мислим за финансови продукти. И това е напълно нормално, защото те могат да ни донесат добра доходност, далеч над лихвите по банковите депозити.
Но има и друг начин за инвестиране, който е свързан с доста по-нисък риск и по-голяма възвращаемост. Днес ще ви представя 4 такива вложения, които си струват.
1.Инвестиция в знания и умения.
Една китайска мъдрост гласи: “Ако правите планове за година напред – засадете ориз, ако правите планове за десетилетие – отгледайте дърво, ако правите планове за цял живот –образовайте се”.
Всеки от нас е чувал, че е най-добре да инвестира в себе си, но какво означава това?
На първо място това означава да придобиваме нови знания и умения, които ще ни донесат ползи в бъдеще. Сега пазарът буквално е наводнен от всякакви обучения, семинари и курсове, които предлагат всякакви неща – от това да се научите да плетете на една кука до как да превърнете и най-съкровените си мечти в реалност.
Как да изберем правилната форма на обучение за нас и дали то ще си струва?
За начало да дефинираме какви резултати очакваме от всеки начин за придобиване на знания. За мен, това е не само да се научиш да правиш нещо, но и да го прилагаш на практика, като предварително си определиш как ще измерваш напредъка.
Ще ви дам пример: ако отида на курс по телефонни продажби, ще очаквам да увелича броя на разговорите, които са довели до уговаряне на среща с потенциален клиент, като в началото ще съм консервативен и ще заложа само 10% увеличение и 15% след няколко месеца практика. Този принцип може да се приложи и към почти всички обучения за меки и твърди (професионални) умения.
Формите за придобиване на знания и умения могат да се обобщят в следните категории:
Безплатни онлайн материали – интернет е толкова голяма мрежа, че в нея може да се намери (почти) всичко – от древни египетски текстове до размишленията на неизвестен 15-годишен индиец за световната икономика и финансова криза. Хубавото е, че над 99% от всички материали са безплатни. Това обаче определя и тяхното качество. Има, разбира се, и добри неща от ентусиасти, но те рано или късно се отказват, ако не намерят начин да монетизират своя труд (а той изобщо не е малко, повярвайте ми).
Друг недостатък, освен трудното намиране на качествена информация, е повърхностното разглеждане на дадена тема или казус. В тези безплатни статии ще откриете предимно готови и универсални решения. По тази причина и предлагането е огромно, а качеството – ниско. Вие пробвате начин след начин (да отслабнете, например), но ако никой от тях не действа, какво правите?
Добрите стари книги – това е вторият най-достъпен източник на знания и умения. Може да намерите качествени книги на български език само за 15-20 лева. Не всички си струват, но това ще го разберете с времето, като не разчитайте друг да ви препоръчва какво да четете и какво – не. Ако знаете английски възможностите са практически неограничени – почти всяка книга в света е преведена на този език.
Уебинари и онлайн курсове - развитието на технологиите позволи да получавате качествени курсове и уебинари на екрана на вашия лаптоп, таблет или смартфон. В много от онлайн курсовете на Coursera има над 100 000 участници от всички краища на света. Както и при книгите и материалите в интернет, има и много некачествени и лошо направени електронни обучения и от вас зависи да изберете най-подходящите за вашето развитие.
Голямото предимство на тази форма е удобството – ти определяш къде, кога, как и с кого да се обучаваш. Особено подходящи са за хора от по-малките градове, където има малко качествени обучения на живо.
И трите изброени досега източника на знания обаче са едностранна, и най-вече пасивна форма на образование. Те не ви дават нужните инструменти, за да приведете знанията в действие и да успеете.
Обучения на живо - няма да крия, че това е предпочитаната от мен форма за придобиване на знания и за самоусъвършенстване. Всяка година аз посещавам десетки събития в сферата на финансите, личностното развитие, продажбите, маркетинга, PR и други. Инвестицията ми в тях (освен време, разбира се) е хиляди лева на година, като повечето ги считам за активи, защото възвращаемостта ми от тях е била многократно по-голяма от вложените средства.
По време на тези обучения на живо може да се „докоснеш” до лектора, да почувстваш увереността му и да разбереш онези дребни неща, които са го довели дотам, където е сега. Много от лекторите на събитията, на които съм присъствал, с радост биха ви отделили няколко минути в почивката между сесиите или след края на презентацията. Възможността да говориш с такива успешни хора, дори за малко, е безценна.
Ангажираността в събитията на живо е на най-високо ниво. Ако си отделил от малкото си свободно време, инвестирал си немалка сума пари, ще си силно мотивиран да положиш нужните усилия, за да получиш това, за което си отишъл, нали? Въпреки, че част от лекторите на обученията имат публикувани книги, в които са систематизирали своите нания, аз предпочитам да ги гледам на живо, именно поради всички тези причини, които споменах досега.
Индивидуални срещи и консултации - това е върхът на сладоледа при инвестицията в себе си. Да се срещнеш на живо с човека и той да ти отдели от ценното си време, за да работи само по твоя казус и твоя път към успеха, е уникално преживяване. Тези консултации са и много скъпи имено по тази причина – личния ангажимент на консултанта, но инвестицията определено си заслужава.
Защо са важни инвестициите в знания и умения?
За да постигнем нашите финансови цели, трябва да спестяваме колкото се може повече, нали? За начало може да намалим разходите си, но това не може да продължава до безкрайност. В дългосрочен план, най-добрият начин да имаме повече пари за инвестиране е да увеличим доходите си.
Няма как да постигнем финансово благополучие, ако получаваме ниска заплата, нали? По тази причина, инвестицията в себе си ще ни позволи да генерираме повече приходи, а оттам и повече спестявания, които ще ни осигурят добър живот.
2.Инвестиция в нашето здраве.
Единственото нещо, което остава с нас до края на живота ни е нашето тяло и е добре да се грижим за него. Сещаме се да отидем на лекар, едва когато сме много болни и самолечението вече не помага.
Повечето хора знаят, че се преуморяват, че така са много предразположени към заболяване или дори вече са болни. Но това за тях не е причина да спрат или да забавят темпото.
Сигурно ще ми кажете „Как да инвестираме в здраве, като няма как да спрем да работим или да се забавляваме?“
Има как, разбира се. Всеки от нас има 24 часа в денонощието – всичко е въпрос на приоритети. Инвестициите в здравето не винаги са свързани с пари или с много време. Ако обичате ходенето – ходете пеша по един час на ден до офиса и обратно. Ако обичате тичането – тичайте в парка, ако сте фенове на фитнеса – един или два пъти на седмица няма да ви наруши графика.
Другата важна предпоставка за добро здраве е храната, която приемаме. Не съм специалист и не мога да ви давам съвети, но в нашето семейство се стремим да консумираме повече плодове и зеленчуци, повече домашна храна и по-малко полуфабрикати, а през зимата домашно приготвени лютеници, сладка, компоти и други.
3.Инвестиция във взаимоотношения
Безспорно знанията и уменията са много важни. Те ни помагат да увеличаваме своите приходи, а без здравето това е немислимо. Но това не е достатъчно. Най-големите крачки в моята кариера съм направил след препоръки от хора, с които съм работил или сме имали общи проекти. Да, имах нужното образование и опит, но това някой да заложи собственото си име, за да ти даде възможност, е въпрос на взаимоотношения с хората.
Всеки от нас има среда, в която работи и живее. Тази среда са предимно хората, около нас и нашите взаимоотношения с тях. Дали те ни подкрепят или не? Дали може да ни помогнат за нашето професионално или личностно развитие? Поддържаме ли връзка с хората, с които сме се запознали на някое събитие и могат да са ни от полза?
Джим Рон казва, че всеки от нас е средноаритметично от 5-те човека, с които прекарва най-много време. Замисляли ли сте се какви са тези хора? Какви интереси и ценности имат? Дали се оплакват или винаги са позитивни?
Доста въпроси станаха, на които трябва да си отговорите. Тази инвестиция е като предишните две – трябва да отделяте време всяка седмица, за да поддържате добри
взаимоотношения с вашите колеги, роднини, приятели, с вашия лекар, с вашия адвокат, с вашия финансов съветник и с други важни хора за вашия успех. Тази инвестиция ще си струва.
4.Инвестиция в лична мисия
На пръв поглед, тази инвестиция е с по-малко значение от предишните, но грешите. Ако откриете това, което ви носи удоволствие, ще подобрите всички сфери на вашия живот.
„Ако работим здраво за нещо, което не харесваме, се нарича стрес. Да работим нещо, което обичаме, се нарича страст” е една от любимите ми мъдрости и съм напълно съгласен с нея.
За съжаление, повечето хора прекарват по 10-12 часа на ден (заедно с пътя до там), за да правят нещо, което изобщо не харесват. Говоря за офисната работа, която вече е морално остаряла и ефективността й е все по ниска.
Аз открих моята мисия преди 5 години и тя е да подкрепям хората да постигнат своите цели, като повишат финансовата си грамотност и управляват по-добре парите си. От тогава не е необходимо да съм един на работата и друг в свободното си време. Това раздвоение ми носеше само стрес, който вече го няма. Аз работя по 24 часа и в същото време си почивам, защото не приемам това, което правя като работа в „онзи“ смисъл.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.