Ще бракува ли ЕЦБ банкнотите от 500 евро

Ще бракува ли ЕЦБ банкнотите от 500 евро

Ще бракува ли ЕЦБ банкнотите от 500 евро

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги изяви преди дни намерение да се прекрати използването на банкноти с номинал 500 евро. Този на пръв поглед технически въпрос обаче може да има отражение върху икономиката на Европейския съюз и валутния курс.

„Налице е широко разпространено и увеличаващо се убеждение по света, че банкнотите с висок номинал са използвани за престъпни цели", каза Драги в отговор на журналистически въпрос за бъдещето на най-скъпата банкнота в ЕС. „Неведнъж сме чували, че хартиените пари с голям номинал са любими на контрабандисти, наркодилъри, за скриване на неправомерни доходи и за укриване на данъци. В същото време, изтеглянето на петстотинте евро от обращение би имало положителен ефект и от чисто икономическа гледна точка.”

Въпреки че купюрите от 500 са само 3% от общия брой еврови банкноти, те се равняват на цели 28% от стойността на хартиеното евро. Изваждането им от обращение би намалило напечатаната парична маса с близо една трета. Подобен ход може да се разглежда като първа стъпка към намаляване на кешовите транзанкции. Това би увеличило паричната наличност в банките и, в резулат на провежданата през последната година политика на отицателни лихви, голяма част от тази парична маса би следвало да влезе в икономиката. Т.е. може да очакваме стимулиране на потреблението – населението ще бъде насърчавано да харчи, вместо да спестява. Това би раздвижило икономиката и в по-дългосрочен план би допринесло за ръст на БВП.

В същото време, в случай че еврозоната се откаже от най-голямата си купюра, не само наличните пари ще намалеят с почти една трета, но има опасност еврото да поевтинее спрямо други „твърди“ валути. Неслучайно досега ЕЦБ защитаваше издаването на банкноти с голям номинал. През 2012 г. Марио Драги изрази мнение, че „евробанкнотите с висок номинал изпълняват важна роля като средство за съхраняване на стойност и в краен случай за съхранение на активи“. Бракуване на банкнотата от 500 се очаква да отслаби еврото спрямо щатския долар и швейцарския

франк. Хората биха се насочили към други валути за спестяване в налични средства. Американският долар е най-ликвидната валута и би следвало тя да обхване по-голям дял от спада в търсенето на евро като средство за съхраняване на стойност. Швейцарският франк също би могъл да спечели като валутата с най-голямата купюра на държавите от Г10. Банкнотата от 1000 швейцарски франка е вече много популярна.Тя представлява повече от 60% от стойността на физическата парична маса на швейцарски франкове в обращение и може да стане още по-търсена, ако Швейцарската централна банка не реши да последва стъпките на ЕЦБ и да терминира хилядарката.

По-слабо евро ще направи европейците „по-бедни“, но би било и възможност за раздвижване на икономиката, помагайки на компании, които изнасят извън ЕС, да са по-конкурентни. Увеличеният износ би довел до по-високи приходи на тези компании и покачване на европейските активи. Липсата на едри банкоти не би трябвало да създаде дискомфорт на търговския оборот, тъй като по-големите транзакции се извършват по електронен път.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ