Химическият концерн Bayer се дели на две компании заради лоши финансови резултати

Химическият концерн Bayer се дели на две компании заради лоши финансови резултати

Химическият концерн Bayer се дели на две компании заради лоши финансови резултати

Германският химически концерн Bayer AG обмисля варианти за разделяне на бизнеса си, тъй като не е доволен от текущите си финансови резултати. Това съобщи изпълнителният директор на концерна Бил Андерсън по време на представянето на резултатите за третото тримесечие. „Недоволни сме от тазгодишните резултати. Приходите са почти 50 милиарда евро, но нулевият приток на свободни парични ресурси      е просто неприемлив", каза Андерсън, цитиран в изявление на компанията. „Ще променим Bayer, за да се съсредоточим само върху това, което е най-важно за нас и да се отървем от всичко останало", каза той.

Според Андерсън група от експерти на компанията в момента обмисля различни варианти за преструктуриране на Bayer. Сред тях има варианти за отделяне на производство на здравословни продукти или селскостопански торове в отделна компания. В същото време компанията може да поддържа структура от три подразделения, като просто се отърве от извънпрофилните си активи. Но вариантът Bayer да бъде разделен на три независими компании беше отхвърлен от ръководството. В допълнение, Bayer определено ще се отърве от излишните „слоеве на мениджмънт и координация“. Ръководството обещава да предостави подробности относно бъдещето на компанията през март 2024 г., когато ще бъде публикуван годишният финансов отчет.

Концернът Bayer завърши третото тримесечие на годината с нетна загуба от 4,57 милиарда евро срещу печалба от 546 милиона евро миналата година, според финансовия отчет на компанията. Печалбата преди лихви, данъци, обезценка и амортизация, коригирана за еднократни плащания, спадна с 31,3% до €1,685 млрд. Анализаторите прогнозираха, че обеценката и амортизацията на компанията за тримесечието ще възлезе на €1,72 млрд. Толкова значителен спад в печалбите е причинено от преоценката на активите на фона на нарастващите лихвени проценти. В резултат на това непаричните активи на селскостопанското подразделение в оценката бяха намалени с 3,95 милиарда евро през третото тримесечие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ