Италия постави под съдебно управление компания на Valentino заради трудова експлоатация

Италия постави под съдебно управление компания на Valentino заради трудова експлоатация

Италиански съд постави под съдебно-административно управление компания, собственост на модната група Valentino, заради това, че е възложила производството си на китайски фирми, за които се твърди, че са експлоатирали работници.

Съдът в Милано нареди едногодишна несъстоятелност на Valentino Bags Lab Srl, която произвежда чанти и туристически артикули с марката Valentino, съобщи Reuters. Административното управление ще бъде отменено по-рано, ако компанията приведе практиките си в съответствие със законовите изисквания. Съдът заяви, че Valentino Bags Lab „виновно не е успяла“ да контролира адекватно доставчиците си, тъй като се стреми към по-високи печалби. Нито централата на Valentino, нито Valentino Bags Lab бяха открити за коментар от агенцията. Френската модна група Kering  купи 30% дял от италианската марка през 2023 г. от катарския инвестиционен фонд Mayhoola, с опция за прдобиване на целия ѝ акционерен капитал до 2028 г.

Valentino Bags Lab е четвъртата модна компания, срещу която същият съд в Милано се занимава по подобни трудови спорове от декември 2023 г., след италианското звено на френския гигант за луксозни стоки LVMH, компанията Dior, италианската Armani и Alviero Martini - компания за чанти. Миланският съд отмени съдебното управление, което наложи на тези три компании, преди изтичането на едногодишния им срок. Италия е център за хиляди малки производители, които покриват 50%-55% от световното производство на луксозни стоки, изчисли консултантската компания Bain.

В последния случай, екипите от звеното за защита на труда в Милано са проверили седем китайски цеха около финансовата столица на Италия от март до декември 2024 г., включително една от фирмите, замесени в случая с Dior миналата година. Инспекторите са засекли 67 работници, от които девет са били напълно нерегистрирани. Трима от тях са били нелегални имигранти. Според решението, работниците са били принуждавани да спят на работното място, за да имат „работна сила на разположение 24 часа в денонощието“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: С парите за исканото увеличение на заплатите може да се купят 800 автобуса
Столицата пред пълен транспортен хаос, готви се стачка и на метрото
На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
Тръмп и Путин няма да присъстват на преговорите в Истанбул
Стачката на наземния транспорт в София продължава и в петък, но метрото ще работи
Тайна военна база на САЩ от „студената война“ открита в ледовете на Гренландия
Граничният въглероден данък на ЕС и добрите ESG практики
Как Турция се превърна в гарант за европейската сигурност?