Microsoft прави втори опит за придобиване на Activision Blizzard

 Microsoft прави втори опит за придобиване на Activision Blizzard

Microsoft представи нов вариант на  сделка за поглъщането на Activision Blizzard след отхвърлянето на първоначалното й предложение, съобщи СNBC.  Във вторник британският орган за защита на конкуренцията и пазарите(СМА) потвърди, че е блокирал първоначалната сделка.

Според новия вариант Microsoft няма да придобие  права за съществуващите игри на Activision за персонални компютри и конзоли или за нови игри, издадени от Activision през следващите 15 години, заяви CMA.

Американският технологичен гигант за първи път представи предложението за придобиване на Activision за 69 млрд. долара през януари 2022 г., но оттогава се сблъска с регулаторни предизвикателства в САЩ, Европа и Великобритания.

Във вторник британският орган за защита на конкуренцията и пазарите потвърди, че е блокирал първоначалната сделка. Въпреки това той заяви, че Microsoft и Activision са се съгласили на ново, преструктурирано споразумение, което CMA сега ще разследва, като крайният срок за вземане на решение е 18 октомври. Технологичният гигант очаква, че проверката може да приключи преди този срок, заяви президентът на Microsoft Брад Смит.

Microsoft предлага да продаде правата за стрийминг в игрите на Activision на Ubisoft, за да узакони поглъщането с британския регулатор Съгласно новите условия Microsoft няма да може да пуска игри на Activision Blizzard изключително в собствената си облачна услуга за стрийминг – Xbox Cloud Gaming – или да контролира изключително лицензионните условия на игрите на Activision Blizzard за конкурентни услуги CMA е най-строгият критик на поглъщането, като се позовава на опасения, че сделката ще попречи на конкуренцията на зараждащия се пазар на игри в облак.

Игрите в облак се разглеждат като следваща граница в индустрията, предлагаща абонаментни услуги, които позволяват на хората да гледат игри така, както гледат филми или предавания по Netflix. Това би могло дори да премахне нуждата от скъпи конзоли, като вместо това потребителите ще играят игрите на компютри, мобилни устройства и телевизори. Преди това регулаторните органи твърдяха, че Microsoft може да вземе ключови игри на Activision, като Call of Duty, и да ги направи ексклузивни за Xbox и други платформи на Microsoft.

Властите в Европейския съюз бяха първият голям регулатор, който разреши сделката още през май. За да премине тази граница, Microsoft предложи отстъпки, като например предлагане на безвъзмездни лицензи на платформите за игри в облака за стрийминг на игрите на Activision, ако потребителят ги е закупил.

Тогава CMA отказа подобни мерки, които според него биха позволили на Microsoft да "определя условията на този пазар за следващите десет години", припомня CNBC.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ