Правителствата - следващите големи клиенти на Nvidia

Правителствата - следващите големи клиенти на Nvidia

В края на 2023 г. Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на Nvidia, лансира една екзотична идея. Според него всяка държава трябва да има своя собствена система за изкуствен интелект (AI), обучена с местни данни, съобразена с националните ценности и изградена с помощта на местна инфраструктура. Разчитайки на привързаността на политиците към производството, шефът на чиповия колос описа тези системи като „AI фабрики“, които поглъщат данни и произвеждат интелигентност. Той нарече това „суверенен изкуствен интелект“.

Самите политици постепенно започват да възприемат тази идея, пише The Economist. По-рано тази година Европейската комисия представи планове за фонд от 20 млрд. евро за изграждане на до пет „AI гигафабрики“. Само през последните два месеца правителствата на Франция, Германия, Саудитска Арабия, Южна Корея и Обединените арабски емирства (ОАЕ) са участвали в сделки за изграждане на местна AI инфраструктура. Според Nvidia, най-малко 20 държави в момента работят по проекти за суверенен изкуствен интелект.

Причината за ентусиазма на Дженсън Хуанг е ясна. За Nvidia, която този месец стана първата компания, достигнала пазарна стойност от 4 трлн. долара, правителствата са потенциално доходоносен източник на бизнес. Инвестиционната банка Jefferies изчислява, че суверенните инициативи биха могли да генерират около 200 млрд. долара кумулативни приходи за производителя на чипове „през идните години“. Компанията смята, че разходите биха могли да достигнат 1 трлн. долара в близко бъдеще.

Суверенният изкуствен интелект може също така да послужи като ценна "застраховка" за г-н Хуанг. Най-големите му клиенти – Amazon, Alphabet, Meta и Microsoft – вече разработват свои собствени чипове, което с течение на времето може да намали зависимостта им от Nvidia. Саудитска Арабия очаква да закупи „няколкостотин хиляди“ от най-високия клас процесори на Nvidia през следващите пет години. ОАЕ, с може би най-амбициозните планове от всички, възнамеряват да внасят половин милион годишно.

Защо правителствата искат собствен изкуствен интелект?

Но ще се изплати ли суверенният изкуствен интелект на данъкоплатците? Въпреки нарастващия ентусиазъм, концепцията му остава сравнително неясна. Суверенният изкуствен интелект може да помогне на страните да разработят национални модели, да защитят чувствителна информация и да разширят достъпа до технологията. Но той няма да направи много за намаляване на зависимостта на техните държави от САЩ и в много случаи рискува да пропилее огромни суми пари.

Има и фини вариации в начина, по който правителствата преследват суверенния изкуствен интелект. Подходът на Франция се фокусира върху Mistral (местен производител на модели, който е създал консорциум с държавната банка Bpifranc), MGX (държавна инвестиционна фирма от емирствата)  и Nvidia. Целта на Париж е да изгради най-големия AI център за данни в Европа. В Персийския залив правителствата са поели по-пряк контрол върху процеса. През май Саудитска Арабия стартира Humain - фирма, натоварена с изграждането на AI инфраструктура в кралството. В ОАЕ тази роля е поета от G42 - AI фирма, която е частична собственост на суверенния инвестиционен фонд Mubadala.

Правителствата оправдават тези проекти по различни причини. Някои големи инвеститори искат да настигнат Америка. Европейската комисия, например, се надява да изтласка Стария континент на „челно място в развитието на изкуствения интелект“. Други, като Индия, се притесняват, че AI моделите, обучени с чужди, и особено англоезични данни, няма да отразяват местните езици и ценности. Загрижеността им е още по-голяма, тъй като системите за изкуствен интелект започват да формират всичко – от образованието до обществените услуги. Определена степен на контрол върху местните данни също се счита за съществена. В области като здравеопазването притесненията са по отношение на информацията за пациентите и опасността тя да бъде включена в чужди модели. Една собствена държавна система би улеснила защитата на този тип информация, като същевременно позволява тя да се използва за обучение на AI модели.

Последната грижа за правителствата е да разширят достъпа до AI системите. Надя Карлстен, главен изпълнителен директор на DCAI, която управлява Gefion (националния AI суперкомпютър на Дания), казва, че по-малките компании и изследователски институти са „винаги на опашката“. Едно вътрешно предложение, твърди тя,ще помогне да се осигури по-евтин и надежден достъп за такива потребители. Gefion, стартиран през 2024 г., се използва за приложения като откриване на лекарства и прогнозиране на времето.

Предизвикателства и рискове

Въпреки всичко, тези инициативи няма да предложат нищо, близко до самодостатъчност. Най-важното изискване за усъвършенстваните AI системи са най-съвременните процесори. Nvidia доминира на този пазар, като генерира около 90% от всички търговски достъпни AI чипове. Ето защо тя играе централна роля в почти всички правителствени AI инициативи. Единственият ѝ сериозен съперник, AMD, също е американски. Сървърите, които съдържат тези чипове, се изграждат предимно от други две американски компании - Dell и Supermicro. Дори Китай, който е изградил нещо подобна на самодостатъчна AI инфраструктура, все още не е разработил вътрешна алтернатива на най-бързите чипове на Америка.

Проектите за суверенен изкуствен интелект може да помогнат на правителствата да постигнат по-скромни цели, като запазване на сигурността на данните и осигуряване на достъп до технологията за академичната общност. Но американските облачни гиганти вероятно биха могли да осигурят това по-ефективно – не на последно място, защото техният мащаб им дава пазарна сила над доставчици като Nvidia. Всъщност Amazon и Microsoft вече предлагат облачни услуги за правителствени структури с подобрен контрол върху данните и специализирана местна инфраструктура. Националните AI модели просто биха могли да бъдат изградени върху тях.

Кевин Сю от хедж фонда Interconnected Capital предупреждава, че много проекти за суверенен изкуствен интелект рискуват да създадат нещо „по-скоро като дворец, отколкото като фабрика“. Това би било лошо използване на парите на данъкоплатците, но може да е напълно подходящо за Nvidia, пише още изданието. 
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
САЩ ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна
Националното разузнаване на САЩ ще разсекрети документи за тактиката на „дълбоката държава“
Сблъсъци около „делото Епстийн“: Слухове пращат в оставка шефът на ФБР заради конфликт с главния прокурор
Нощни автобуси вече ще се движат до столичното летище "Васил Левски"
Биткойнът прескочи прага от 120 000 долара
Скандали: Македонският премиер обвини София в "опит за асимилация" и "инженерство на идентичността"
Светът на парите: Доларът губи позиции като световна резервна валута, докато усилията за дедоларизация се ускоряват