Жените, които променят лидерството: Людмила Лозанова, Синдик

Жените, които променят лидерството: Людмила Лозанова, Синдик

СУТРИН В СЕДЕМ вече пия кафе на терасата, гледам Витоша и работният график спринтира в главата ми. Това е моето време. Обичам самотата в този час, за да мога да се настроя за предизвикателствата на деня и да се заредя с енергия. От края на 2002 г. се занимавам с търговска несъстоятелност в качеството си на адвокат и на синдик. Голяма част от времето си прекарвам в пътуване - повечето от 15-те дружества, които управлявам, са извън София. В часовете, които предстоят, ще работя с банки, министерства, съдилища, полицейски органи, прокуратура.

НАЙ-ГОЛЯМОТО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО е неизвестността. Голяма част от длъжниците не ти оказват съдействие, други не могат да бъдат открити. Налагало ми се е едва ли не да извършвам "оперативно-следствена дейност", за да се добера до счетоводната и търговската документация на дружество или да издиря имуществото му, получавала съм заплахи, опитвали са се да ме компрометират.

ИЗБРАХ ДА БЪДА СИНДИК, защото като юрист с над 18 години стаж за мен несъстоятелността е висшият пилотаж на търговското право. Несъстоятелността е другата страна на бизнеса. Провокира ме сложността на материята. Възможността да правя включително съдебна практика. И не само да осъществявам надзор върху дейността на длъжника и да управлявам текущите му дела, но и да предлагам оздравителен план. Назначена съм за синдик на 15 дружества и всяко е отделен казус. Изисква се да съм оперативна, волева, последователна и целеустремена, за да мога с действията си максимално да защитя интересите на кредиторите (включително и на работниците и служителите на дружеството в несъстоятелност) и на длъжника.

ЗА ДА УСПЕЕШ, трябва да си уверен - не самонадеян. Да си отговорен, значи да не си "синдик за един ден". Дейността ми подлежи на съдебен контрол и на такъв от страна на министъра на правосъдието. При заличаване от списъка на лицата, които може да бъдат назначавани за синдици в производства по несъстоятелност, изключеният на практика няма възможност да възстанови правата си.

КОГАТО СИ ЖЕНА В ТАЗИ ПРОФЕСИЯ, се налага да напомняш на мъжете: "Не ме подценявайте, колкото и да съм привлекателна!". Сериозно, в началото срещах недоверие, но все пак тогава бях на 29. Днес жените синдици не са малко. Силни жени, които не се притесняват от трудностите, добили увереност с опит и знание. За тези 13 години като синдик с всяко следващо производство добивам по-голяма увереност - въпреки проблематиката, колизията на интереси и стреса успявам да го приключа "по учебник".

АКО ТРЯБВА ДА СЕ ОПИША С 6 ДУМИ, ще са: интуиция, упоритост, решителност, дипломатичност, търпение, коректност. Ако трябва да отрека една - ще е кариеризъм. Работещите жени са по-взискателни към себе си, но стремежът да се докажем в работата си не трябва да рефлектира върху умението ни да ръководим с финес.

КОГАТО МЕ СРАВНЯВАТ, ме сравняват с БТР. Определено в работата си заставам на предна бойна линия - мой сътрудник се шегува, че аз съм като БТР - проправям пътя и след мен се върви спокойно и лесно. Синдикът няма право да упълномощава други лица със своите правомощия, освен с изричното разрешение на съда по несъстоятелността, така че в повечето случаи действам сама. Иначе обичам да работя с експедитивни и мислещи хора, които не ми губят времето, за да ми обясняват "как нещо е много сложно и не може да се случи". Очаквам екипът ми да е на моите "честоти". А именно да действа, естествено, под мой контрол.

КОГАТО НЕ КОНТРОЛИРАМ, съм сетивна и човечна. И непоколебима. Водата е стихия, която ме плаши и която не разбирам. Гмуркането, на много дълбоко, ще бъде следващото предизвикателство, което ще овладея.            

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Заради западните санкции: Рекордни обеми петрол се съхраняват на танкери
Уникална колекция от 46 жълти Ferrari-та отива за продажба на търг
Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Учени откриха бактерии, които ядат пластмаса в океана
EК временно спира изплащането на 215 млн. евро от Плана за възстановяване и устойчивост на България
Три начина да подобрите качеството на вашите идеи
Разузнаването на Южна Корея успя да измери пулса на лидера на Севера Ким Чен Ун
Бюджетните драми на Княжество България: Как се харчат държавните пари след Освобождението?