Световноизвестни неудачници, които ще ви вдъхновят
Какво е общото между Силвестър Сталоун, Дж. К. Роулинг, Ейбрахам Линкълн и Джей Зи? Вярвате или не, всички те са били неудачници, борещи се с неблагоприятни житейски обстоятелства, преди да постигнат главозамайващ успех.
Замислете се за изминалата година. Успяхте ли да направите нещо повече, за да развиете бизнеса си, да подобрите здравословното и духовното си състояние, финансовото си положение или да заздравите връзката си? Ако не, не се отчайвайте. Имате шанса да го сторите през следващата година.
Може би не е зле и да се замислите над думите на мотивационния оратор Джейк Дюси от нашумялата му книга, The Purpose Principles: How to Draw More Meaning into Your Life:
“Какво трябва да се случи през следващата година, за да можете – когато се обърнете назад към нея – да кажете, че тя е била успешна и удовлетворяваща?”, пита Дюси. Сблъсъкът с подобен въпрос наистина може да ви накара да се замислите. Ето и някои от световноизвестните неудачници, които той описва:
В една от главите Дюси говори за Силвестър Сталоун, който е писал множество филмови сценарии, но в началото не могъл да продаде нито един. Почти нямал пари и продал кучето си, за да си купи храна. Но скоро след това мъчение той получил вдъхновение и написал Rocky.
Но най-впечатляващият факт за Сталоун е, че когато филмовите продуценти му предложили огромна сума пари за сценария, но не се съгласили да му дадат главната роля, той отказал. Последвало друго предложение за дори повече пари, но той пак казал „Не”. В крайна сметка му предложили далеч по-малка сума, но и главната роля – тогава вече бил съгласен. Сталоун бил твърдо решен да върви по този път, въпреки недоимъка.
А вие дали сте толкова решени да успеете?
Друга личност, за която говори Дюси, е Дж. К. Роулинг, автор на поредицата за Хари Потър. Според Дюси тя смятала себе си за „най-големия неудачник”, защото, въпреки че имала висше образование, бракът й се разпаднал и тя трябвало да отглежда детето си като безработна майка. Живеела на социални помощи.
„Провалът означава лишение от несъщественото”, казва тя. „Престанах да се преструвам, че съм по-различна от това, което съм, и започнах да влагам цялата си енергия в единствената работа, която имаше значение за мен.”
Преди да се превърне автор на бестселър, Роулинг ударила дъното, но си дала време, за да се поучи от положението си. А вие какво научихте от грешките, които допуснахте през 2014?
Дюси разказвал още и за Джей Зи, който израснал в общинско жилище в Ню Йорк. Той е отгледан от самотна майка, след като баща му ги напуснал.
Когато никой не искал да сключи договор за запис с него, започнал да продава дисковете си от своята колата. Заедно с няколко приятели, рапърът основал собствена звукозаписна компания. Той не спрял да се развива, въпреки враждебните обстоятелства.
Джей Зи вярвал, че е уникален изпълнител и че така щял да стане милионер, напук на трудностите в живота си. А вие какви очаквания имате за себе си?
Дюси разказва и за родения в бедност Ейбрахам Линкълн, който така и не отстъпил пред нито една пречка в живота си. Майка му починала, когато бил малък. Бъдещият президент натрупал огромни дългове, които се затруднявал да изплати. Кандидатирал се за държавен глава няколко пъти - неуспешно. Годеницата му починала, в резултат на което Линкълн получил нервен срив.
Но той не се предал и накрая решил пак да се бори за президентския пост – и, разбира се, знаете останалата част от историята. Линкълн се провалил в множество начинания, но всеки път се изправял на крака. Той си вземал поука и остава в паметта на хората като един от най-великите президенти в историята.
В книгата си Дюси два още невероятни примери за това как всеки живот носи дълбок смисъл. Той смята, че никой не знае колко силен е всъщност, докато това не стане единственият му избор.
Тези успели хора не знаели, че притежават нужните качества, докато не им се наложило да изпитат вътрешната си мощ. В живота се отварят нови врати, но само след като се изправим от претърпяното поражение. Когато не позволите на провалите да спъват развитието ви, рано или късно ще стигнете до мечтаната дестинация.
Затова ще ви питам отново: „Какво трябва да се случи през следващата година, за да можете, когато се обърнете назад към нея, да кажете, че тя е била успешна и удовлетворяваща?”
Направете всичко по силите си, за да бъде 2015 най-добрата ви година.
Меико Патън, професионален консултант, за Entrepreneur.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.