10 признака, че сте попаднали в капана на токсична връзка - Част 2

10 признака, че сте попаднали в капана на токсична връзка - Част 2

В наши дни има недостиг на практически съвети за справянето със сложни и реални интимни връзки, а малкото насоки, които получаваме, за нещастие, идват от рубрики в онлайн модни списания. Представяме ви и останалите 5 вида токсични взаимоотношения, които емоционално зрелите и силни хора избягват. 

Първата част може да прочетете, като кликнете тук

...

6. Връзки, изградени върху лъжи

Доверието е в основата на всяка здрава връзка и когато то бъде предадено, са необходими време и желание от страна и на двамата партньори, за да бъде възстановено. За жалост, твърде често чувам клиенти да казват: „Не му казах, но не съм го и лъгал“. Това изказване е доста противоречиво, тъй като тайните също са вид лъжа. Ако по някакъв начин се опитвате да прикриете следите си, само въпрос на време е истината да излезе наяве и доверието да бъде сринато.

Поменете, че честният враг е за предпочитане пред любящия приятел, който ни лъже. Обръщайте по-малко внимание на това, което хората казват, и повече на това, което правят. Действията им ще ви помогнат да си изградите добра представа за истината в дългосрочен план.

Ако хванете някого, за когото ви е грижа, в лъжа, реагирайте. Има хора, които биха продължили да ви мамят, надявайки се, че вие ще повтаряте лъжите им, докато последните не станат факт. Не ставайте част от подобни безсмислици. Не позволявайте лъжите им да се превръщат във ваша реалност. Не се страхувайте да се застъпите за истината – вашата истина. Прошка и сдобряване не може да има, преди истината да бъде разкрита.

7. Връзки, при които липсват прошка и желание за възстановяване на доверието.

Неразбирането, че предаденото доверие може да бъде възстановено, носи рискове от зловещо бъдеще. Когато доверието пострада, което, рано или късно, се случва в почти всяка трайна връзка, е важно да разберем, че то може да бъде „залепено“ стига и двамата партньори да са склонни да положат усилия в тази посока.

Всъщност, точно в момента, когато почувствате, че скалата, на която се крепят взаимоотношенията ви, се е сринала, вие получавате ценната възможност да се справите с аспектите от вашите взаимоотношения, които са се явявали като пречка. Това е болезнена и времеемка задача и често ще ви се иска просто да си тръгнете, особено ако смятате, че доверието не може да бъде възвърнато. Но ако разберете, че то се увеличава и спада в различните моменти от живота, ще ви е по-лесно да намерите силите да останете с половинката си и да продължите да се развивате заедно.

8. Връзки, в които пасивната агресия пречи на общуването

Съществуват много видове пасивно-агресивното поведение, но най-общо то може да бъде описано като невербална агресия, която се проявява под формата на негативно отношение. Вместо открито да изразят чувствата си, понякога хората ви замерят с едва доловими жестове, признак на досада. Вместо да кажат какво точно ги разстройва, те намират дребни, жалки начини да си го изкарат на човека отсреща, докато той не им обърне внимание и сам не се ядоса.

Това е явен признак на токсични взаимоотношения, който демонстрира, че двама души не се чувстват комфортно да общуват открито и ясно един с друг.  Хората обикновено нямат причина да се държат пасивно-агресивно, ако усещат, че е безопасно да изразят тревогите във връзката; те не биха изпитали нуждата да се крият зад подобно поведение, ако чувстват, че не биха били съдени или критикувани за мнението си.

В здравословните връзки, чувствата и желанията са открито споделяни. Ясно покажете на половинката си, че не е непременно отговорна за вашите идеи и мнения, но че бихте желали да имате подкрепата й. Ако държи на вас, тя ще ви я даде или поне ще направи някакъв компромис.

9. Връзки, в които властва емоционално изнудване

Емоционалното изнудване е поведение, при което някой ви налага емоционални санкции, когато не правите това, което той иска от вас. В следствие на това, много вероятно е неохотно да промените отношението си. С други думи, когато емоционално изнудване не съществува, вие бихте постъпили по един начин, а когато то е налице, заради страха си от последиците, вие се поддавате. Това е изключително токсично поведение.

Решението – както при пасивната агресия – се корени в качественото общуване. Наказания изобщо не бива да съществуват - само и единствено честни разговори. Жизненоважно е и за двамата партньори да знаят, че и отрицателните мисли и чувства също могат да бъдат свободно изразявани пред другия, без от това да доведе до негативни последици. В противен случай, рискувате половинката ви да потиска истинските си мисли и чувства, в резултат на което се зараждат недоверие и манипулативно поведение.

Може би някой ваш приятел или любим човек притежава качества, които са ви неприятни. Защо не кажете нещо? Да не би да се страхувате, че ще ги засегнете? Може би да, но може би не. При всички случаи, трябва да се справите с проблема открито и конструктивно, а не да го заравяте, докато положението не се влоши и не експлодирате.

Помнете, че няма нищо лошо в това, да се разсърдите на човек, на когото държите, или да се подразните от някое тяхно качество. В крайна сметка, никой не е перфектен. Разберете, че това, да се отдадете на някого, е различно от това, винаги да харесвате изборите му. Човек може да бъде отдаден на половинката си, без да харесва всичките й качества. Дори напротив, двама души, способни на искрена, градивна критика един към друг, без да се съдят или да се изнудват емоционално, могат да изградят здрава и дълготрайна връзка.

10. Връзки, които винаги са на заден план.

Неуспехът да намерите време за важни взаимоотношения е една от най-токсичните грешки, които бихте могли да допуснете, но които често остават незабелязани… поне за известно време… докато всичко не започне да се разпада.

Истината е, че връзките са като всяко живо същество – нуждаят се от време и внимание, за да оцелеят и да се развият. Лесно е да оставите живота да вземе превес, особено когато имате деца, кариера и тяло, което се нуждае от поддръжка и физически упражнения. Но връзките са като цветята и ако не ги „поите“ с внимание, те увяхват. Отделяйте по малко време всяка седмица на хората, на които държите, и по няколко минути всеки ден за качествено общуване с най-близките си.

Искреното и насочено внимание е най-ценният подарък, който бихте могли да направите на някого. Това, да прекарвате време половинката си и да я изслушвате, без периодично да гледате към часовника, е най-големият комплимент, най-цененият жест, който бихте могли да направите към някой друг.

Марк Чернов за IHeartIntelligence.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ