102 години по-късно: Плуването в Сена отново е разрешено

102 години по-късно: Плуването в Сена отново е разрешено

Парижани и туристи вече ще могат да плуват в река Сена, след като местните власти официално отмениха забраната, която беше в сила повече от сто години, съобщава DPA.

Къпането в Сена е забранено официално през 1923 г. Причината тогава е свързана с нарастващото замърсяване на реката, индустриализацията и липсата на модерна канализационна система. През първата половина на XX век Сена се пълни с отпадни води и боклуци, застрашавайки здравето на хората. През десетилетията градските власти са правили опити за подобрения, но едва през последните години е постигнат реален напредък.

Сега, след сериозни инвестиции в екологични инфраструктури, включително нова система за пречистване на водата, Париж е готов да върне реката на жителите и гостите си.

Три открити басейна бяха създадени от парижките власти: един – близо до Айфеловата кула, друг – до катедралата „Нотър Дам“, и трети – срещу Националната библиотека на Франция.

Басейните разполагат със съблекални и душове, ще бъдат наблюдавани от спасители и ще предлагат място за слънчеви бани, се казва в изявление на града. Достъпът до тях е безплатен до изчерпване на капацитета, но само за хора, които умеят да плуват. Плувните зони ще бъдат отворени през цялото лято.

Качеството на водата ще бъде непрекъснато наблюдавано, тъй като посетителите ще се гмуркат директно в течащата речна вода.

„Всеки ще може да плува в Сена от това лято“, заяви френският министър на спорта Мари Барсак, когато решението беше обявено през май.

Кметът на Париж Ан Идалго подчерта, че басейните са част от усилията за подобряване на качеството на живот във френската столица, особено предвид очакваното покачване на летните температури заради климатичните промени.

Възстановяването на възможността за плуване в Сена е част и от по-широкия план на града по повод Летните олимпийски игри в Париж през 2024 г., когато реката беше арена за състезанията по триатлон и плуване в открити води. За тази цел бяха инвестирани над 1 милиард евро в проекти за пречистване и екологично възстановяване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ