27 неща, които загубихме с появата на интернет

27 неща, които загубихме с появата на интернет

Какво ни дава, но и какво ни отнема повсеместното проникване на глобалната мрежа в ежедневието ни? Daily Telegraph публикува условен списък на „загубите”. По ред на номерата:

 1. Вежливият спор

Възможността да си анонимен в мрежата, се превърна в нещо страшно. Благодарение на нея градусите в спора из форумите, в чатовете, в коментарите не падат под отметката, където е допустимо човек, който не е съгласен с твоето мнение, да остане измежду живите.

2. Прослушването на музикални албуми от начало до край

Защо да слушаш 11 досадни песни в името на това да стигнеш до единствения хит, който е под номер 12? Можеш веднага да пуснеш само него.

3. Репутация и политическо бъдеще

Ако даден политик е проявил небрежността да изтърси някоя глупост, няма никакви шансове това да остане скрито.

4. Точността

Да бързаш да стигнеш навреме за среща? Е, защо ти е да го правиш, след като винаги можеш да оставиш съобщение, че закъсняваш.

5. Телефонните справочници

Търсите номера на паспортната служба? Просто потърсете в търсачката.

6. Митът за мъдростта на котките

Достолепните домашни четирикраки кралици се превърнаха в истинска мишена на присмех в интернет.

7. Часовниците

Сега те са просто маркер на стандарт на живот. А за да видим колко е часът, има достатъчно компютри, мобилни телефони, и още сто други устройства с таймер узнают время с помощью компьютера, мобильника и еще ста устройств с таймером.

8. Музикалните магазини

Цяла индустрия е на доизживяване, откакто се появиха пиратските сайтове за филми и музика   

9. Хартиените писма

И пощальоните са на доизживяване като професия в днешно време....

10. Добрата памет

Запомнянето на дати или пък историческата линия на властване на царе, папи или пък президенти престана да бъде силно ценено достойнство, откакто се появи Уикипедия.

11. Свободното време

То стана синоним на времето, прекарано в Интернет.

12. Фотоалбумите

Facebook отдавна замени добрите стари семейни фотоалбуми.

13. Семейното гледане на телевизия

Времената, когато улиците опустяваха по време на поредната серия на „Дързост и красота”, „Робинята Изаура” и „Аз, Клавдий”, никога повече няма да се върнат. Сега, можеш да гледаш в интернет всяко предаване или любим сериал, по всяко време. Даже и „Игра на тронове”.

14. Енциклопедиите

Погребани, редом с телефонните указатели.

15. Промяната в резултата на футболния терен, която научавахме със закъснение

Онлайн предаванията притискат все по-здраво телевизията: не само резултатът, но и как върви мача, вече може да се узнае във всеки един момент.

16. Слуховете

Не бродят вече безконтролно тук и там. За тях си има специални сайтове, където слуховете се събират, множат, а понякога и опровергават.

17. Уникалните телефонни номера

Не беше чак толкова отдавна времето, когато беше престижно номерът на мобилния ни телефон да е от шест еднакви цифри. А колко телефонни номера помните днес? И защо ви е да го правите след като е пълно с безплатни приложения за комуникация и чатове.

18. Респектът към лекарите, изобщо към професионалистите

На преглед при лекаря, разбира се хората все още ходят, но преди това, подробно се консултират с медицински форуми, архивите на здравни сайтове и съвети от рубриката „Един човек каза...”. И в болницата се явяват със собствена диагноза, и прекомерна доза скептицизъм относно квалификацията на доктора.

19. Загадъчните чужди езици

Текст на непонятен език вече никого не плаши. Онлайн преводачите, макар и да не произвеждат брилятни фрази, отчетливо улавят смисъла.

20. Тайната на личния живот

Потребителите на социалните мрежи сами изнасят на страниците си повече информация за себе си, отколкото тайните служби могат да съберат.

21. Пасиансите

Да, преди, от немай къде се налагаше да редим тия глупави карти. Някой въобще спомня ли си за тях сега?

22. Игрите с молив и хартия

Морски шах, бесеница и прочие мили развлечения по време на скучните часове в училище също мигрираха в интернет и смартфона.

23. Традиционните медии

Всеки уважаващ себе си вестник сега има и интернет версия. При това, в нея можеш да намериш маса интересни неща, за които не е имало място в хартиеното издание.

24. Концентрацията

Може ли да допишеш поне един текст до края без нито веднъж да надникнеш какво става в мрежата или в електронната поща?!

25. Географските знания

С помощта на повсеместно разпространените GPS системи, географските знания вече не се явяват ценен навик.

26. Неоткритите таланти

Пътят към славата в днешно време е значително по-кратък. Достатъчно е да качиш свое изпълнение в Youtube и осъмваш известен.

27. Вълнението преди среща с випуска

Какъв е смисълът изобщо да ходиш на нея, след като така или иначе всички съученици са ти приятели във Фейсбук. Или най-малкото, приятели на твои приятели.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ