5 неща, които не знаехме до тази седмица

5 неща, които не знаехме до тази седмица

В днешното информационно общество, в което живеем наистина сякаш всеки ден някой открива нещо ново, а има толкова много неща, които сякаш вече са открити и познати на човечеството. В крайна сметка е хубаво да научаваме по нещо ново всеки ден. Ето няколко новости от изминалата седмица.

1. Малките пойни птички създават свои списъци с песни

Ново проучване показва, че малките пойни птички предпочитат да научат най-чистата версия на песните, които чува и след това създава песента на своя живот. Градският шум, звуците, които издават хората и природата оказват силно влияние върху песента на малките пойни птички в следствие на което се променят птичите песни на различните видове птици. Биолозите, които са работили по това проучване казват, че „доколкото ни е известно това е първото изследване, което свързва звука от клутурната среда с песента на птичките."

2. Човечеството тежи 287 милиона тона

Изследователи за първи път изчислиха колко тежи населението на Земята и според сметките им това тегло възлиза на 287 млн. тона. 15 млн. тона от тези 287 млн. тона се падат на наднорменото тегло, а излишните килограми поради затлъстяване, са 3,5 млн. тона. Tова допълнително тегло е все едно населението на планетата да бъде с 1 млн. души повече. Средното тегло на човек от планетата е 62 кг. В САЩ обаче, този показател е по-висок с една трета, където средното тегло е 80,7 кг. На другия полюс е Азия, където средното тегло на човек от населението е 57,7 кг. Азия побира 61% от всички хора на планетата като общото им тегло е едва 13% от съвкупната маса.

3. Бебета се научават да виждат 3D четири месеца след като са били изложени на светлина

Специални очила разкриват кога бебета започват да виждат в 3D. Досега се смяташе, че бебетата могат да започнат да виждат триизмерно около четири месеца след термина им. Последните изследвания на Университета за технологиии и икономика в Будапещта, Унгария показват, че това се случва четири месеца след като са били изложени на светлина, дори да са родени преждевременно. За проучването са били използвани група от бебета, родени на термина и група преждевременно родени. Веднъж в месеца, в продължение на 8 месеца бебета били оставяни в тъмни стаи, където да гледат групи точки на екран. Очилата, които били поставяни на бебета правели точките невидими освен, ако детето не ги вижда триизмерно. Сензори, поставени на главичката на бебетата, давали електронен сигнал в зависимост от това дали детето може да види точките или не. Бебетата и от двете групи започнали да виждат триизмерно някъде около 4 месец.

4. Най-бавният морски хищник в света - гренландската акула

Учени измериха скоростта на най-бавния морски хищник в света - гренландската акула, съобщава BBC, позовавайки се на изследване, публикувано в научното издание Journal of Experimental Marine Biology and Ecology. Страховитото животно се "влачи" във водата със скорост едва 0,34 м/сек. Тъй като това е много по-бавно от скоростта на тяхната плячка, тюленът, който се движи със скорост 1 м/сек, учените смятат, че акулата "дебне" жертвата си и атакува, след като тя заспи. Юки Уатанабе от Националния институт за полярни изследвания в Токио твърди, че ако се вземе предвид размера на акулата, тя е най-бавната риба в океана. Първоначалната цел на изследването била да се разбере причината за смъртта на тюлените около норвежкия остров Шпицберген. Смятало се, че гренландските акули ядат само трупове. Оказало се, обаче, че тюлените, които спят под водата, за да се предпазят от полярни мечки, също са в опасност. Според изследователите, причината за бавната скорост на гренландските акули е голямото количество енергия, необходима за поддържането на телесната им температура в ледените води, които обитават. Плановете на авторите на изследването са да използват подводни камери, за да заснемат акулата в най-бавното преследване в света.

5. Облак шапка в планината Фиджу

Сигурно някога сте гледали към небето и сте си представяли облаците с различен облик, оприличавали сте ги на нашето познато. На жителите в околността на планината Фиджу не им се е налагало да имат твърде богато въображение след като в срядата тази седмица повече от половин час в небето висял огромен облак шапка, съобщава BBC. Облакът се образувал след като силен тайфун премина през Япония.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ