"Дойдох с Халеевата комета..." - 5 странни съвпадения в човешката история

Дойдох с Халеевата комета... - 5 странни съвпадения в човешката история

Дори и най-рационалните умове не отричат силата на случайността. А животът е пълен с необикновени, но реални истории, които доказват, че на този свят всичко е възможно. Представяме ви няколко интригуващи епизода от безкрайната поредица на случайните съвпадения.

Космическата душа на Марк Твен

Марк Твен е роден на 13 ноември 1835 г., две седмици след най-близкото регистрирано досега прелитане на Халеевата комета край земята. През 1909г. Твен пише: „Дойдох с Халеевата комета през 1835 г. Следващата година тя идва отново и очаквам да си отида с нея. Ще бъде най-голямото разочарование в живота ми, ако не си отида с Халеевата комета. Всевишният без съмнение ще каже: „Ето две необясними явления; дойдоха заедно, трябва и да си отидат заедно“. И действително, Марк Твен умира на 74-годишна възраст на 21 април 1910 г., два дни след преминаването на кометата над Земята.

Двойникът на краля

Веднъж Умберто I, крал на Италия, бил на вечеря в ресторант в Монца. Когато собственикът на заведението видял кралската особа, решил да се присъедини към него и сам да го обслужи. Двамата се заговорили и си поръчали вечеря. За удивление на всички присъстващи собственикът на ресторанта и кралят си приличали като две капки вода. А в хода на разговора, двамата установили поредица от интересни факти, които ги свързвали. Съпругите и на двамата имали едни и същи имена, а ресторантът бил отворен в деня, в който Умберто бил коронясан. Това, което прави случката още по-странна е, че няколко дни по-късно кралят чул за смъртта на двойника си, който бил прострелян от непознат мъж. Същата вечер и той самият бил убит.

Прероденият президент

Eдин от най-популярните и изследвани паралели в САЩ е между Ейбрахам Линкълн и Джон Кенеди. Ето няколко безспорно наложени сюжета в този паралел:

- Ейбрахам Линкълн е избран за президент на САЩ през 1860 г.

- Джон Кенеди е избран за президент през 1960 г. или точно сто години по-късно.

- Политиката на двамата е силно свързана с правата на гражданите.

- Съпругите и на двамата губят децата си, докато живеят в Белия дом.

- И двамата загиват в атентати от смъртоносен куршум в главата.

- Фамилното име на секретарката на Линкълн е било Кенеди. Фамилното име на секретарката на Кенеди е Линкълн.

- И двамата биват убити от южняци.

- И двамата биват наследявани на поста си от хора с фамилията Джонсън.

- Андрю Джонсън, който наследява Линкълн, е роден през 1808г.

- Линдън Джонсън, който наследява Кенеди, е роден през 1908г.

- Джон Уилкс Буут, който убива Линкълн, е роден през 1839г.

- Лий Харвей Осуалд, който убива Кенеди, е роден през 1939г.

- И двамата убийци са известни с трите си имена.

- И двете имена (на убийците) се състоят от 15 букви. (на англ. език).

- Линкълн бива убит след театралната постановка „Форд“.

- Кенеди бива убит в колата си. Моделът е „Линкълн“ и е произведен от Форд.

- Линкълн бива убит в театър, след което убиецът се скрива в склад.

- Кенеди е застрелян, след което убиеца се скрива в театър.

- И за финал, и Буут, и Осуалд биват убити преди процесите срещу тях.

Необикновеното пътешествие на една книга

Британският актьор Антъни Хопкинс, който стана известен с ролята си на Ханибал Лектър във едноименния филм, написан по романа „Момичето от Петровка“ от Джордж Файфър, разказва за странно съвпадение пред английски медии.

Няколко дни след подписването на договора за филма, Хопкинс отива в Лондон, за да си купи копие от книгата. За негова изненада обаче се оказало, че в книжарниците в Лондон няма нито една бройка от романа. Докато чакал на площад Лестър метрото, с което да се прибере до вкъщи, забелязал забравена на една от пейките вещ. За негово учудване се оказало, че е точно търсената от него книга „Момичето от Петровка“. Само по себе си това е едно необяснимо съвпадение, но впоследствие се оказало, че освен всичко друго поставя началото на поредица от изключителни събития.

Две години по-късно, по време на снимки във Виена, Хопкинс бил посетен от Джордж Файфър, авторът на романа. Докато си говорили Файфър споменал, че няма копие от книгата в себе си. Единственото копие, което имал, бил дал на свой приятел, който го загубил някъде в Лондон. Тогава Хопкинс показал книгата на Файфър, който с голямо учудване забелязал на страниците й собствените си бележки. В крайна сметка се оказало, че книгата е същата.

Предсказаната гибел на Титаник

Трагичната история на Титаник е известна по цял свят. Това, което мнозина не знаят обаче е, че съществува роман със заглавие "Безсилието или гибелта на Титан". Книгата е написана от Морган Робъртсън през 1898 г. 14 години преди истинската катастрофа на лайнера с айсберг в нощта на 14 април 1912 г. .

Романът е смятан за литературно пророчество за съдбата на корaба. Съвпаденията между него и случилото се с Титаник не са свързани само с имената им. Някои от подробностите в книгата са изумително сходни с тези в реалната история на лайнера. В нея се разказва за Титан - най-големият за времето си кораб с дължина 800 фута. Корабът Титаник от своя страна е бил дълъг 882 фута. Както плавателният съд в художественото произведение, така и реалният кораб, са били описвани като практически "непотопими". Максималната скорост и на двата е била 25 възела.

Титаник е имал 20 спасителни лодки, които фактически са могли да спасят едва половината от 3500-те души на борда му при възникването на катастрофа. Титан в сюжета на книгата е разполагал с 24 спасителни лодки, които били по-малко от половината необходими да поемат капацитета му от 3500 пътници. Съдбата на двата плавателни съда е фатална. Изумително: Титан в книгата също потъва, след като се сблъсква с айсберг, и повече от половината пътници на борда намират смъртта си.

Източник: abcfact
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ