9-те страни с най-ниска безработица в света

9-те страни с най-ниска безработица в света

Социологическата агенция "Галъп" пусна по-рано този мсец глобални статистически данни за безработицата в 148 държави. Най-впечатляващият факт е, че едва в 9 от тях има безработица, която е под 5%. Повечето олтичнички по този показател са в Азия, останалите - в Централна и Източна Европа. Данните са провокирали повод за рацмисъл сред авторите на "Уол Стрийт Джърнъл", които са направили преглед на причините за  изключително ниски нива на безработица в тези държави.

Анализаторите са стигнали до заключението, че само малка част от страните с ниска безработица отговорят на класическото правило за здрава икономика, в която средната класа е стабилна. Вместо това в много от тях заетостта е създадена или от временни държавни обществени работи или защото тези държави получават големи субсидии за земеделие, което също се води като заетост.

Интересното е от обзора на данните на "Галъп" е, че ниската безработица не е задължително да задвижва големите икономики, пишат авторите на анализа в "Уол Стрийт Джърнъл" Три от деветте страни с най-ниската безработица попадат в долната половина на страните с най-нисък брутен вътрешен продукт на глава от населението от 226 страни, очертани от CIA World Factbook. Няколко други , включително Тайланд и Черна гора имат подобно ниско БВП на глава от населението, макар и не съвсем в долната половина. Всичко това просто показва, че бедността не означава непременно безработица, казват още авторите на анализа.

"Много от страните, които ние изследвахме, особено в Азия, равнището на безработица е по-малко от 5%, но също така е сравнително нисък процентът от населението на пълен работен ден. Китай, Тайланд и Виетнам попадат в тази категория. Има също така доста страни от този списък, които имат изключително ниски нива на безработица, които изглежда са по-скоро продукт на активна правителствена политика за изкуствено занижаване на процентите безработни чрез обществени програми. В Беларус, например, всеки, който се регистрира за безработен, трябва и да се регистрира за някой обществен проект за строителство.", пишат авторите на изследването и представят своя обзор с

Девет държави, където безработицата не съществува.

1. Австрия

> Безработица: <5%

> БВП: $ 351,4 милиарда

> БВП на глава от населението: $41,700 (18-то най-високо от 226)

>% от населението на пълен работен ден: 50% +

Австрия има силно развита пазарна икономика, която процъфтява благодарение услугите и индустриалните сектори. Тя поддържа ниска безработица през последните години, включително и по време на рецесията. Това се дължи до голяма степен на правителствено субсидиране на намаляване на работното време на компаниите. Страната в момента има най-ниската безработица сред всички държави от ЕС.

2. Беларус

> Безработица: <5%

> БВП: $ 141,2 милиарда (60-то най-високо от 225 държави)

> БВП на глава от населението: $ 14,900 (85-то най-високо от 226 държави)

>% от населението на пълен работен ден: 50% +

От средата на 2000 г. Беларус е има над средния ръст на БВП почти всяка година. През 2010 г., Беларус регистрира един от най-високите темпове на индустриален растеж в света - 10,5%. Това може да има известно влияние върху изключително ниските нива на безработица в страната. Също така и програмите по заетостта за безработни, които правителството предлага.

3. Китай

> Безработица: <5%

> БВП: $ 11,3 трилиона (2-то най-високо от 225 държави)

> БВП на глава от населението: $ 8,400 (119-то най-високо от 226 държави)

>% от населението на пълен работен ден: 30% - 39%

Въпреки че безработицата в Китай е вече под 5%, само 30% до 39% от работната сила е на пълен работен ден. Страната има голям брой работни места в публичния сектор. Освен това е най-големият износител в света. Китай продължава икономическите реформи и необходимостта от увеличение на вътрешното потребление с цел да направи икономиката по-малко зависима от износа в бъдеще, според World Factbook.

4. Япония

> Безработица: <5%

> БВП: $ 4,4 трилиона (4-ти най-висок от 225 държави)

> БВП на глава от населението: $34,300 (37-то най-високо от 226 държави)

>% от населението на пълен работен ден за работодател: 50% +

Японската икономика е силно засегната от земетресението и цунамито от миналата година. Голяма част от електропреносната мрежа в страната беше повредена, което навреди на машабната автоиндустрия на Япония. Въпреки това, безработицата в страната е по-малко от 5% и около 50% от населението са заети на пълно работно време.

5. Черна гора

> Безработица: <5%

> БВП: $ 7,0 млрд. (152-то най-високо от 225 държави)

> БВП на глава от населението: $ 11200 (104-то най-високо от 226 държави)

>% от населението на пълен работен ден: 50% +

Най-големия сектор в икономиката на Черна гора – производството на алуминий представлява 40% от БВП и 80% от общия износ на страната. Земеделието и хранително-вкусовата промишленост представляват 15% от икономиката на страната. Вече над 50% от работната сила работи на пълен работен ден. Този дял ще се увеличава, тъй като страната ще продължи да приватизира своите индустрии - преход, който е започнал.

6. Тайван

> Безработица: <5%

> БВП: $ 885,3 милиарда (19-то най-високо от 225 държави)

> БВП на глава от населението: $ 37900 (28-то най-високо от 226 държави)

>% от населението на пълен работен ден: 50% +

Според правителствената информационна служба на Тайван, страната не е имала сериозен проблем с безработицата от 1950 г. насам. Това до голяма степен се дължи на износа. През 1980 г. нивото на безработицата в страната всъщност падна под 2%, което създаде недостиг на работна ръка. Днес повечето от най-големите индустрии в страната или са експортно ориентирани, или те са доставчици на износни производства. Тайванската икономика продължава да расте бързо, особено по отношение на общата индустрия.

7. Тайланд

> Безработица: <5%

> БВП: $ 601,4 млрд. евро (24-то най-високо от 225 държави)

> БВП на глава от населението: $ 9 700 (112-то най-високо от 226 държави)

>% от населението на пълен работен ден: 20% - 29%

Тайланд има силно развита, пазарно ориентирана икономика. Нейната движеща сила е износът, на който се пада повече от половината от нейния БВП. Според Световната банка, Тайланд има ниво на безработицата под 2% за по-голямата част от изминалото десетилетие. Според Т. Хейли Джордж, професор по маркетинг и международен бизнес в университета в Ню Хейвън това е и отчасти заради инвестиции, пренасочени от Китай за съседните страни, поради високата инфлация на заплатите в Китай.

8. Украйна

> Безработица: <5%

> БВП: $ 329,0 млрд. (38-то най-високо от 225 държави)

> БВП на глава от населението: $ 7,200 (132-то най-високо от 226 държави)

>% от населението на пълен работен ден: 50% +

Също като съседката си Беларус, бившата съветска социалистическа република Украйна има сред най-ниските нива на безработица в света. Въпреки това за разлика от Беларус там няма модел на постоянен растеж. Според Световната банка БВП на страната се е свил с 14,8% през 2009 г. и е нараснало само умерено през последните няколко години.

9. Виетнам

> Безработица: <5%

> БВП: $ 299.2 (42-то най-високо от 225 държави)

> БВП на глава от населението: $ 3300 (167-то най-високо от 226 държави)

>% от населението на пълен работен ден: 20% - 29%

Виетнам все още е доминирана от държавни предприятия, на които се падат 40% от БВП. Виетнам, какъвто е случаят с много азиатски страни, които са с ниски нива на безработица, има висок процент на работни места в селското стопанство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ