Facebook и Twitter възпитават поколение от егоманиаци
Социалните мрежи Facebook и Twitter създават поколение от хора, вманиачени по собствената си личност, предупреди световноизвестният професор по фармакология от Оксфордския университет баронеса Сюзън Грийнфийлд.
Потребителите на мрежите развиват влошена способност да се съсредоточават и инфантилна нужда от одобрение и коментар за живота си, убедена е Грийнфийлд. Редовният престой в мрежите води до кризи на идентичността, при които потребителят отчаяно се бори за внимание по същия начин, по който малкото дете крещи „Мамо, виж ме! Виж какво мога!”
Популяризирането на интернет „приятелствата” и компютърните игри може буквално да препрограмира мозъка ни, заяви баронеса Грийнфийлд. Резултатите са трагични – лоша концентрация, постоянна тревожност, нужда от незабавно възнаграждение за всяко наше действие и влошаване на невербалните умения като способността да гледаме събеседниците си в очите, докато разговаряме „на живо”.
„Най-много ме тревожи баналността на повечето от нещата, които се случват в Twitter”, заяви Грийнфийлд. „Защо му е на човек да се интересува от това какво е закусвал някой друг?”
Според професора, много потребители на Facebook изпитват неистовата нужда да се превърнат в „мини знаменитости”, наблюдавани и адмирирани от останалите всеки ден. Те търсят фрази, случки и клипове, „годни за Facebook”, защото единственият им начин да се самоопределят е като накарат колкото се може повече хора да разберат за съществуването им и да го оценят.
„Сякаш не живеем в истински, а в изкуствен свят, където единственото, което има значение, е какво мислят хората за теб и дали кликат върху теб. Помислете какво ще стане с обществото, ако хората се интересуват повече от мнението на останалите, отколкото от собственото си усещане за себе си”, предупреди фармакологът.
С това становище е съгласна и писателката Сю Палмър, според която особено момичетата започват да вярват, че са „стока, която трябва да продадат на другите” във Facebook.
„Някога хората си поръчваха портрети. Днес сами рисуваме лицето си в мрежата. Сякаш се превръщаме в звездите на собственото си риалити шоу, което създаваме и предлагаме на света”, заключи Палмър.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.