Кой е най-силният паспорт в света?

Кой е най-силният паспорт в света?

Кой е най-силният паспорт в света?

Обединените арабски емирства имат най-силния паспорт в света. Това показва новият индекс на консултантската компания за данъци и имиграция Nomad Capitalist, уточнявайки че страната е скочила от 32-ро място в миналогодишната класация до сегашното място номер 1, пише CNBC

Паспортът на Емирството се изкачва нагоре в списъка, защото има привилегии за безвизово пътуване до най-много места (общо 181), няма данъци върху доходите и непрекъснато нарастващо присъствие на световната сцена, като всичко това го прави привлекателен за амбициозните граждани на света, посочват от консултантската компания. 

За разлика от други класации, които се фокусират единствено върху привилегиите за безвизово пътуване, Nomad Passport Index 2023 оценява пет фактора, на всеки от които се дава различна тежест. 

"Освен безвизово пътуване, категориите се оценяват с точки, които варират от 10 до 50", обяснява Йована Войнович, директор операции и продажби на Nomad Capitalist.

Например, данъчното облагане се основава на обхвата на данъчните закони на дадена страна, както и на данъчните ставки на страната:

  • Граждански данък: притежателите на паспорт плащат независимо къде живеят — оценка 10
  • Базиран на местно лице данък: където жителите се облагат с данък върху световния доход — оценка 20 (ако ставките надвишават 50%) или оценка 30 (ако не надвишават)
  • Териториален данък: когато доходите, направени в страната, се облагат с данък — оценка 40
  • Без данък върху дохода — оценка 50

Държавите, които получават 10 за данъчно облагане, включват САЩ и Еритрея, които прилагат глобални "базирани на гражданите" данъчни правила, каза Войнович.

Друг фактор, двойното гражданство, се прилага по два начина - първо, ако дадена държава позволява на своите граждани да получат второ гражданство и второ, дали позволява на чужденци също да се натурализират там.

Възприятието се основава както на субективни възгледи, така и на обективни данни, като Световния доклад за щастието и Индекса на човешкото развитие, каза Войнович.

Представяме ви първите 20 паспорта в класацията: 

Резултатите в тазгодишната класация като цяло са по-ниски от миналогодишните поради промяна в начина, по който Nomad Capitalist оценява безвизовото пътуване. Тази година визите при пристигане и електронните визи не са включени, което кара много страни да загубят позиции по този фактор, обяснява Воинович. Например паспорт номер 1 за миналата година — Люксембург — отбеляза 189 точки в тази категория, но през тази година е паднал до 174 точки.

Войнович нарече паспорта на ОАЕ "победител на десетилетието". "Обединените арабски емирства „добавиха 106 нови безвизови държави през последното десетилетие, което е невероятно число. Освен това те са страна с нулеви данъци", добави тя. И още, през 2021 г. правителството обяви, че емирско гражданство е достъпно за избрани чужденци, като инвеститори, лекари, учени и интелектуалци, които отговарят на доста високи изисквания. Все пак паспортът на Обединените арабски емирства често се смята за един от най-трудните паспорти за получаване.

Канада редовно оглавява класацията за паспорти, но класирането й падна тази година поради загуба на точки в две категории: възприятия и лични свободи, причинени от инциденти като затваряне на протестиращи, участващи в протестите "Конвой на свободата", Войнович.

"Американците особено харесват Португалия", коментира тя. Но Португалия беше популярна и сред много други, каза Войнович, включително богати хора, които искаха разрешение за пребиваване в Европейския съюз и цифрови номади, пенсионери и семейства.

Разхлабените политики на Португалия за влизане не са добре дошли за жителите на страната. Притокът на чужденци предизвика жилищна криза с рязко покачване на цените на наемите и покупките. Ето защо правителството обяви през февруари, че прекратява своята програма "Златна виза", за да помогне за стабилизиране на разходите за недвижими имоти.

"Същото се случи и в Коста Рика. Повечето хора смятат, че там е много евтино, но много чужденци дойдоха в страната, а цените на наемите започнаха да скачат", коментира Войнович. 

Мексико е друго място, което се оказа популярно, особено по време на пандемията, докато "крипто хората" бяха са привлечени от Ел Салвадор, защото биткойнът е законно платежно средство там, добави Йована Войнович, директор операции и продажби на Nomad Capitalist. 

Превод и редакция: Нели Тодорова                             

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ