Неизвестно за известните: Дребен аксесоар върши чудеса в ръцете на Пучини, Конан Дойл, Рейгън и Горбачов
Известните по цял свят писалки Parкer са символ на независимостта на техните собственици. Почти няма държавник или пък милиардер, който да не използва в обществените си участия този стилен аксесоар. Всичко това нямаше да бъде така, ако никому неизвестният за времето си Джордж Паркър не беше създал преди 130 г. в град Шалсбърг, щата Уисконсин, своята фирма Parker Pen Company.
Джордж Сафорд Паркър се ражда на 1 ноември 1963 г. в същия този град Шалсбърг. За неговите родители и детство не е известно нищо. Биографията му започва от времето когато става преподавател в Джеъйнсънвилското телеграфно училище, на 17-годишна възраст. Парите, които печелил там не му стигат да покрива нуждите си. Затова му се наложило да започне втора работа – в компанията The John Holland Fountain Pen Company, която се заимавала с продажбата на първите писалки. Макар че Джордж Паркар мого се стараел да има добри резултати при продажбите, писалите имали много технически несъвършенства и изисквали постоянни грижи и чести ремонти. Клиентите непрекъснато се оплаквали и на Паркър се се налагало сам да прави поправките, за да не изгуби доверието на купувачите. Така той изградил отлична репутация, а в резултат на нея продажбите му скочили.
Първи конструкции
Но бъдещият бизнесмен не искал цял живот да се занимава с ремонти на вещи и затова решил да проектира и сглоби своя писалка. През 1889 г. Паркър патентовал своето изобретение, а през март 1892 г. официално регистрирал собствената си компания Parker Pen Company. Първата му писалка била снабдена с иновационната за времето си система за подаване на мастило Lucky Curve – благодарение на извита тръбичка и капково задържане, мастилото не изтичало и не засъхвало. С помощта на това изобретение продажбите на компанията на Паркър отново достигнали забележителен ръст. След 7 години дейност, Паркър изобретява писалката Jointless, която използва същата технология Lucky Curve, но в нея нямало крехки резбови съединния и фуги, които могат да допуснат теч. Паркър тръгва на световна обиколка, при която търси начини за създаване на чуждестранни клонове на компанията си. Първият от тях е открит в Скандинавия.
Иновативни модели
През май 1904 г. Джордж Паркър получава патент за изобретяването на нова бутонна система за пълнене, в резултат на която се появяват първите писалки, които могат да бъдат зареждани с мастило без пипета - Button Filling System. Така използването на писалките станало още по-удобно и лесно. Първите писалки Parker от злато и стерлинг сребро се появяват през 1908 г. Тези писалки днес се приемат за рядко ценни колекционерски предмети. През същата година фабриката на Паркър в Джейсънвил става най-големият производител на писалки в света. След 6 години първородният син на Джордж – Джордж Паркер Ръсел се присъединява към компанията, а 5 години по-късно вторият му син Кенет влиза в бизнеса и се съсредоточава върху маркетинга. В Джейсънвил започва строителство на административна централа на Parker, която остава щаб-квартира на компанията до 1986 г.
20-те век бележи появата на редица нови модели на Parker. Parker’s Trench е предназначен за войници. В този модел има сухо мастило и е нужно само да се добови вода, за да може писалките да заработят. След това компанията пуска Black giant - огромна писалка с плъзгаща се капачка и гладки стени. Тя остава много популярна в продължение на 15 години, докато производството ѝ не е спряно. Моделът Parker Duofold получава ярко оранжев издръжлив здрав копрус, с голям размер е, струва 7 долара и има 25 години гаранция. Още един голям инженерен пробив в търговския сегмент на писалките е направен през 1933 г., когато се появява Parker vacumatic, с механизъм за пълнене, който събира два пъти повече мастило в сравнение с Parker Duofold. Най-разпонаваемата писалка на фирмата е Parker 51, като моделът се появява през 1941 г. Използван е аерометричен пълнител, така че да можете да се пише в самолети, по време на промени в налягането при излитане и кацане. Производството на Parker 51 е прекратено през 1972 г.
Но нещата не вървят гладко – през същата година от болест умира Ръсел Парър и Джордж приема загубата на сина си много тежко. Потънал в скръб, той се откъсва от работата на компанията и малко по-късно се пенсиоkира. Паркър- старши умира през юли 1937 г. в болница в Чикаго. Делото му обаче продължава.
Първата химикалка Parker jotter е пусната през 1954 година. Благодарение на обемния пълнител по цялото протежение на корпуса, тя пише 5 пъти по-дълго от конвенционалните си аналози. През годината са продадени повече от 3,5 милиона от тези химикалки.
Най-продаваната химикалка в света става Parker 45. През първите 20 години продажбите надхвърлят 75 милиона екземпляра. През 1983 г. се появява Parker Premier - колекция от луксозни продукти за писане - истински произведения на изкуството. Те са с покритие от благородни метали и струват от 75 до 3 хиляди лири стерлинги.
100-годишнината на Parker Pen Company отелязва през 1988 г. В чест на това събитие компанията предостави първите химикалки Parker Duofold на участниците в срещата на високо равнище на Г-7 в Торонто, Канада. През 1992 г. към колекцията на Parker Duofold е добавен зашеметяващия модел Pearl&Black с 88 цвята мастило. Една година по-късно Parker Pen Company се слива с The Gillette Company, за да стане още по-силна и да увеличи пазарния си дял.
От 2000 г. Parker е дъщерно дружество на Американската компания Newell Rubbermaid. В момента марката химикалки и аксесоари се произвеждат в четири фабрики, разположени в Англия, Франция, Индия и Китай. По-голямата част от химикалките се произвеждат във Великобритания и Франция. Също така има автономни производствени съоръжения за профили, където се създават мастило и пълнители. Компанията има клонове и представителства в 145 страни.
Следа в историята
Джакомо Пучини е писал с такава писалка прочутата си опера „Бохеми“ през 1896 г. Сър Артър Конан Дойл, автор на великите разкази и романи за безсмъртния си герой Шерлок Холмс, през 1922 г. пише на лорд Моулсуърт, член на борда на директорите на Parker Pen Company и му признава, че в лицето на Parker Duofold най-накрая е срещнал сродната си душа сред писалките.
Окончателно и безусловна капитулация на Германия през Втората световна война е подписана на 7 май 1945 г. с две писалки Parker 51. През август същата година със своя 20-годишен Parker Duofold генерал Дъглас Макартър подписва японската капитулация на борда на линкора „Мисури“ в Токийския залив. На 27 януари 1973 г бившият държавен секретар Уилям П. Роджърс използва първата Parker 75 при подписването на Парижкото мирно споразумение за прекратяане на войната във виетнам. Генерал Марк Кларк подписва Корейското примирие с Паркър 51.
През 1987 г. президент на САЩ Рейгън и съветският генерален секретар Михаил Горбачов използват персонални писалки Parker 75 със сребърно покритие при подписването на Договора за ликвидиране на ядрените оръжия със среден обсег във Вашингтон. След това, по поръчка са изработени ролкови химикалки Parker 75 със сребърно покритие. Те са използвани от президента Буш-старши и генералния секретар Михаил Горбачов за подписване на исторически договор, но този път в Москва. Това става при подписването на 31 юли на Договорът за намаляване на стратегическото въоръжение. Тогава са използвани химикалки със златно покритие от 22 карата и украсена с червена звезда от сапфир.
„Направете нещо по-добро от другите и ще можете да го продадете“, е мотото на Джордж Сафорд Паркър, което го извежда до олимпийският връх на бизнеса.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.